Postarší manželé se na důchod připravili ve velkém stylu. Díky elegantnímu domečku šetří peníze

Fotografie: Nanda Sluijsmans / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Fenomén tiny houses není jenom pro mladé. Důkazem jsou starší manželé, kteří si své malé bydlení nemohou vynachválit.

K pořízení minidomku vedou většinou dvě cesty. Na první představuje tento druh bydlení startovací byt pro mladé, na té druhé je potom tiny house způsobem, jak se uskromnit. A manžele s rozpočtem 1 milionu korun k jejich bydlení dovedla cesta číslo dvě.

Z velkého do malého

Adrienne a Dave jsou staří manželé, kteří během svého života stihli mnoho. Měli velký dům, téměř až farmu, na které vychovali své děti. Postupně je ale začal dohánět jejich věk. Navíc Adrienne, jak sama uvádí, si je coby ošetřovatelka starších osob vědoma své smrtelnosti a toho, že nikdo nežije věčně. A proto se s manželem rozhodli uskromnit. Svůj dům přenechali synovi a zakoupili si pozemek sousedící s tím jeho. A tam si postavili svůj tiny house.

Cesta k dokonalému malému domku nebyla úplně jednoduchá, přestože oba byli zvyklí vycházet s málem a nepotřebovali toho moc. Rozhodli se pro minidomek o velikosti 2,5 metru na šířku a lehce přes 7 metrů na délku. Obytného prostoru mají tedy výrazně méně oproti manželům žijícím v oddělených minidomcích, o nichž jsme psali na BydlímeÚtulně. Takto jim to ale vyhovuje.

Užívat si života

Adrienne pro Virali uvádí, že většina jejich přátel jejich rozhodnutí nechápala. Manželé se ale shodli na tom, že si chtějí život užívat i v důchodu, aniž by se museli ohlížet na peníze a řešit pouze domácí povinnosti. I vzhledem k tomu, že jsou oba poměrně vitální a chodí do práce, daří se jim jejich přání naplňovat. Což je jedině dobře, neboť podle HospodářskýchNovin třeba Češi tráví v důchodu průměrně 24 let, což je opravdu dlouhá doba.

Nejlevnější dům za pouhých 23 Kč. Cena je ale vykoupena potřebou totální rekonstrukce

Interiér minidomku odpovídá touze manželů po jednoduchosti a skromnosti. Kuchyně je vybavena základními spotřebiči, skládá se nicméně jen ze spodní části skříněk. Jídelní zóna je propojena s obývací částí, kde pod polštáři pohovky ukrývají manželé technické vybavení, jako jsou třeba baterie pro solární energii. Koupelna obsahuje kompostovací toaletu a sprchový kout. Nad oběma konci tiny house jsou patra, v jednom z nich manželé spí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]