Chcete-li, aby vaše orchidej rostla, musíte myslet, jako ona. Zlatým pravidlem pro úspěšné pěstování orchidejí je co nejvíce duplikovat přírodní podmínky, na které je zvyklá. V přírodě je většina orchidejí epifytů (jde o organismy žijící na jiných rostlinách, ale vyživujících se samostatně). Orchidejím se dobře daří na hrubé kůře a dokonce i na kamenech.
Dalším klíčovým bodem jsou vhodné podmínky. Orchidejím prospívá silné světlo, ale nikoliv přímý sluneční svit, který může být dost ostrý. Dále pak vysoká vlhkost a turbulentní proud vzduchu kolem kořenů.
Kořeny orchidejí jsou vysoce specializované orgány
Možná jste všimli, že se orchidej často prodává v průhledném květináči (plast nebo sklo), kde jsou vidět kořeny. Ty potřebují světlo a vzduch. Hlavně máte šanci vidět, zda má rostlina zdravé kořeny. Uvidíte-li v prodejně s květinami orchidej v neprodyšné půdě, je to špatně. Takto nemají kořeny šanci se vysušit a rostlina nemůže dýchat, hniloba kořene je pak nevyhnutelná.
Kořeny orchidejí jsou vysoce specializované orgány určené k rychlému nasávání vody a dýchání. Nevybírají si živiny z půdy, jako jiné rostliny. Má-li orchidej na sobě mrtvé květy, je potřeba odstřihnout je sterilními nástroji.
Pokud vaše orchidej chřadne, učiňte následující…
Vyjměte orchidej z květináče a pečlivě očistěte kořeny. Ty by měly být pevné, zdravé. Pokud tomu tak není, odstřihněte shnilé a začernalé kořeny. Orchidej uložte do průhledné nádoby, kde bude proudit vzduch a nebude příliš mokro. Ideální je použít písek, kůru, rašelinu, dřevěné uhlí apod. Směsi pro pěstování orchidejí koupíte již připravené. Nádobu s kytkou umístěte na okno – nedostatek světla vede k špatnému květu. Důležitá je i vhodná teplota, která se liší podle druhu orchideje. Proto si zároveň s kytkou pořiďte instrukce, jak o ni správně pečovat podle jejího druhu.
Důležité rady pro pěstování orchidejí
- Zjistěte si, o jaký druh orchideje jde, a přizpůsobte podmínky pro pěstování
- Nedávejte orchidej do běžné zeminy
- Pozor na zalévání – nesmí stát v mokru. Pořiďte ji speciální květináč, ponořte do kbelíku s vodou, nechte rostlinu napít a vodu opět odeberte
- Přesazujte do většího až ve chvíli, kdy proroste kořenový bal
- Několikrát týdně můžete rostlině jemně rosit listy (ale opravdu jen jemně, protože pod tíhou vody by se listy poškodily)
Obrázek: pixabay.com