Města využívají dotace na nakládání s odpady. Občané tak někdy mohou získat kompostéry zdarma

Fotografie: Depositphotos

Z evropských dotací mohou kraje i obce čerpat finance na různé projekty, například nakládání z odpady. Tyto pak mohou někdy využít i sami občané, je třeba být na pozoru.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Evropskou unií nabízelo v minulých letech pro města, kraje i obce finanční dotace, které mohly využít i domácnosti. V rámci zefektivnění třídění odpadu se tak lidé mohli dostat výhodně například ke kompostérům. Vyplatí se sledovat informační zpravodaje vaší obce, aby vám podobné nabídky neunikly.

O dočasný pronájem kompostérů je stále zájem

Některé evropské dotace městům poskytují finance na to, aby se mohlo zefektivnit nakládání s odpady v dané obci. V minulých letech například dle MZP mohli lidé získat kompostéry pro své zahrady. V některých případech lidé zaplatili menší částku, jindy šlo o zapůjčení bezplatné. Zájem o kompostéry ze strany občanů nadále trvá, jak zmiňuje např. brněnský zpravodaj Šalina, je proto pravděpodobné, že pokud města podobné dotace znova získají, bude se tato akce opakovat.

Kompostování přináší mnoho výhod. Je ekologické, šetrné a účelné – lze díky němu efektivně zpracovat i kuchyňské zbytky a přeměnit je na hnojivo pro zahradu. To potom není nutné kupovat, takže radost má i zahradníkova peněženka. Kompostéry skýtají ale nečekané výhody i pro města. Když si lidé zpracovávají biologický materiál sami, nehromadí se na černých skládkách, v popelnicích se směsným odpadem ani na sběrných dvorech.

Spadané listí na zahradě není jen otravnou překážkou. Efektivně poslouží jako hnojivo nebo mulč

Re-use centra a společné kompostování

Pro domácnosti, které nemají zahradu či bydlí např. v bytech, jsou tu potom „komunitní“ kompostéry. Jejich rozšíření ve velkém ale bohužel překáží to, že mnoho sídlišť a prostranství u bytových domů je vybetonovaných, přičemž kompostéry musí být usazené na hlíně. Jedině tak k nim mohou žížaly a další živočichové, kteří zajistí správné rozložení uloženého materiálu.

Zbytky na kompostu
Fotografie: Pixabay

Za zmínku rovněž stojí dotace na tzv. re-use centra, o nichž píší Dotační-noviny. Jejich funkce spočívá v tom, že lidé do nich mohou nosit to, co už nepotřebují, ale jiným lidem by se to mohlo hodit. A nejde jen o domácí spotřebiče nebo oblečení či nábytek, ale třeba i o stavební materiál. Z materiálu z druhé ruky se přitom dají vytvořit i krásná obydlí za naprosto mizivou sumu. O jednom takovém jsme psali už dříve na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]