Mince se sklenicí vody v mrazáku zachrání před konzumací zkaženého jídla. Upozorní na výpadek elektřiny

Fotografie: BydlímeÚtulně

Neplánované odmrazení chladničky může být nebezpečné, jelikož se mohou zmražené potraviny zkazit. Existuje jednoduchý trik, díky kterému poznáte, zda k odmrazení bez vašeho vědomí nedošlo.

Pokud jedete na dovolenou nebo na služební cestu, obvykle necháváte lednici v provozu kvůli uskladnění potravin. Někdy se však bohužel může stát, že během vaší nepřítomnosti třeba vypadne elektřina, nebo se lednice poškodí atp. V takový moment může dojít ke zkažení potravin a vy pak nevědomky můžete nejen sebe, ale i blízkou rodinu vystavit riziku otravy jídlem. Na první pohled totiž nemusí být patrné, že k výpadku a následnému zapnutí mrazáku došlo. Existuje ovšem trik, který vám umožní zjistit, zda se během vaší nepřítomnosti něco nepokazilo a jídlo je stále vhodné ke konzumaci.

Stačí vám obyčejná mince

K provedení triku vám stačí, když před odjezdem necháte v mrazáku hrnek vody, který necháte zmrznout. Na povrch zmrzlé vody položíte minci, jež vám po návratu ukáže, co se zde během vaší nepřítomnosti odehrálo. Jestliže je mince stále na vrcholu ledové pokrývky, znamená to, že chladnička zůstala v provozu a vaše jídlo je stále čerstvé. Pokud najdete minci na dně hrnku, je to znamení, že došlo k odmrazení, jelikož voda v hrnku roztála a mince se ponořila. Potraviny se tedy pravděpodobně zkazily. V tomto případě je důležité vyhodnotit, zda je bezpečné takové jídlo konzumovat.

Kdy se vyplatí tento trik zkusit?

Není nic horšího, než se vrátit z dovolené nebo služební cesty a zjistit, že jste zanechali potraviny v chladničce, která se odmrazila a všechno se zkazilo. S mincí v mrazáku se vyhnete takovýmto nežádoucím situacím a nebudete si už muset dělat starosti. Mince ve vaší chladničce se stane takovým malým detektorem, jenž vám poskytne důležité informace o stavu uskladněných potravin.

Rozmrazujte maso tak, aby se zachovala jeho šťavnatost a zároveň zabránilo přemnožení mikroorganismů

maso kuřecí
Fotografie: Pixabay

Pamatujte však na to, že tento trik je vhodný pouze pro krátkodobou nepřítomnost. Jestliže plánujete být pryč déle než jen několik dní, je vhodné chladničku vyprázdnit a vypnout.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]