Mladá rodina našla skvělé bydlení v moderním ekologickém domě

Kanada je jednou ze zemí světa, která velmi dbá na to, aby jakýkoliv dům, který se zde staví, byl v souladu a souznění s okolní přírodou a zároveň, aby tyto stavby byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí. Velmi zajímavý dům, který naprosto splňuje obě tyto kritéria, vznikl ve východní části Vancouveru a dostal název Shift House.

Barevná hravost i tradice

Majiteli tohoto domu je mladá rodina se dvěma malými dětmi. Rodina požádala architekty, aby tak v konceptu domu by posílen prvek hravosti a kreativity, které chtěli tímto způsobem v dětech podnítit. Hravost, zvědavost a energie měla z domu vyzařovat na všechny strany. Architekti tento požadavek splnili do detailu, zvenku nás na domě na první pohled zaujme jeho nevšední fasáda, která je tvořena barevnými šindelovými obklady v odstínech zelené, oranžové a červené, vyrobenými z cedrového dřeva, které jsou umístěny pod úhlem čtyřiceti pěti stupňů. Tento architektonický prvek má v Kanadě silnou tradici, v minulosti býval hojně využíván při stavbě rybářských chatrčí.

V interiéru se snoubí čistota s moderností a elegancí

Velmi důležitým materiálem je rovněž dřevo, které najdeme nejen na druhé části domu ve formě vnějšího obložení, ale také uvnitř domu. Dřevěné jsou podlahy v ložnicích, obložení stropů, schodiště i nábytek. Vše je navíc vytvořeno ze dřeva stejného typu a barvy, což přispívá k celkové jednolitosti a elegantnosti prostoru. Stěny v místnostech jsou čistě bílé.

Bílá barva se k použitému dřevu nejen skvěle hodí, ale navíc interiér společně s velkými okny i krásně prosvětluje. V domě nalezněme velkou kuchyň s jídelnou, ze které je velkými francouzskými okny přístup rovnou na zahradu, obývací pokoj a jakousi hernu pro děti, v horním patře domu se nacházejí ložnice. Přístup na patro zajišťují dřevěné schody, které jsou umístěny při jedné ze stěn kuchyně. Na zahradě domu se nachází malé posezení, jinak je prostor velmi jednoduchý, hlavní dominantou je trávník, na kterém si mohou děti hrát.

Ekologičnost

Velká okna zajišťují domu přirozené světlo ve všech jeho částech, to přispívá k menšímu využití umělého osvětlení, což je především v době dlouhé kanadské zimy velkým přínosem. Pro architekty byla při stavbě velmi důležitá udržitelnost, environmentální ohleduplnost domu a také maximální souznění s okolím.

Fotografie: Ema Peter

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]