Mohou ucpat potrubí nebo zničit čerpadla: Do záchodu určitě nepatří ani papírové utěrky nebo náplasti

Fotografie: Depositphotos

Vyhazovat do záchodu byste neměli prakticky vůbec nic. Tohle důmyslné zařízení má svůj jasně daný účel a k ničemu jinému by sloužit nemělo.

Normálně myslícího člověka by ani ve snu nemělo napadnou, že by mohl do WC mísy hodit a spláchnout něco jiného, než tam patří. A přece je skutečnost zcela jiná. Různé zdroje, např. web ProŽeny, sdělují, že kdekdo vyhazuje do záchodu kdeco. Tyto nepatřičné předměty jsou pak zachyceny v čističkách, kde způsobují mnoho nepříjemností. A také nám všem zdražují stočné, neboť odstraňování předmětů, které do odpadu nepatří, stojí správce čističek a dalších systémů odpadních vod spoustu peněz.

Co všechno bylo v odpadních vodách nalezeno

Je to téměř neuvěřitelné, ale lidé do záchodu naházejí i předměty, které jsou na první pohled větší, než je odtok WC mísy. Běžně jsou to kartonové ruličky od toaletního papíru, dámské vložky a tampony, které ještě víc nasáknou vodou a mohou odtok ucpat. Dále kusy mastného těsta či plastové obaly od sušenek. A také vatové tyčinky do uší, které filtrační systémy čističek nemusí vůbec zachytit, a tak se dostanou do řeky společně s vyčištěnou vodou.

Při ucpaném odpadu v paneláku vytáhli kdysi opraváři z trubek balíček účtenek sepnutých kancelářskou sponkou – se jménem i adresou nájemníka! Co víc k tomu ještě dodat? Obvykle se některé předměty objeví v toaletě jen z pohodlnosti. Ale tato paní musela vyvinout značné úsilí, aby paklík účtenek do mísy nacpala. Spláchnutí do záchodu se uživatelům bytu zdá pro ten okamžik rychlé a bezstarostné. A že ani dřez není odpadkový koš, a přesto do něj většina lidí vyhazuje spoustu věcí, o tom jsme na webu BydlímeÚtulně psali už dřív.

Dámské vložky do záchodu nepatří
Fotografie: Pixabay

Co všechno z toho však může vzniknout, to už málokdo domýšlí. A obzvláště v bytových domech. Pokud není odpad podepsán – jak jsme jako perličku uvedli výše – je tato záležitost zcela anonymní a jeden majitel či nájemník to svádí na druhého. V konečném důsledku případné náklady zaplatí všichni. To majitelé rodinných domů si už dávají větší pozor. Jsou za svůj odpadní systém sami zodpovědní, tak proč si přidělávat starosti.

Zavěšování WC bloku podle internetového trendu může uškodit. Rizikem je ucpání záchodu

Co byste vyhazovat do záchodu neměli

Jak už bylo řečeno, tak do záchodu byste neměli vyhazovat vlastně nic. Jen je třeba některé předměty ještě připomenout jmenovitě: do záchodové mísy nepatří dentální nitě, papírové utěrky, dětské plenky, léky, náplasti, použitý olej z kuchyně, kočkolit!

Běžným sortimentem, který je splachován do toalety, jsou vlhčené ubrousky. Ty jsou vyrobeny z dlouhých vláken netkané celulózy, případně z plastu. Každý by si měl uvědomit, že tento nerozpustný materiál dříve nebo později dokáže odtokové roury zcela ucpat. Může také zničit čerpadla, s jejichž pomocí se odpadní vody dostávají do systému městské či obecní čističky. A odstranit tyto odpadky je náročné i nákladné. Podle webu KUPI odvážejí Pražské vodovody a kanalizace na skládku denně kolem 10 tun této masy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*