Mravenci v zahradě – to je pohroma, protože v symbióze s nimi žijí škodlivé mšice. A tak si jistě dovedete představit, že kde jedni, tam druzí…
Mravenci sami o sobě příliš neškodí. Leda že by jich bylo velké množství. To dokáží podrýt kořeny rostliny a také vynášejí půdu napovrch. Ovšem fakt, že žijí v symbióze s mšicemi a také s jinými druhy hmyzu, z nich činí nepřítele zahrady číslo jedna. A přitom sami o sobě by mohli být v zahradě dokonce užiteční. Ale takto byste se jich měli co nejdříve zbavit. Samozřejmě přírodní cestou.
Mravenci a mšice
Mravenci se živí medovicí, což je sladká šťáva, kterou mšice vylučují. Pro mravence tento produkt představuje bohatý zdroj energie, a tak se o mšice starají, jak mohou. Dříve jste si mohli myslet, že mravenci mšice jen využívají, ale oni si doslova „chovají“ kolonie mšic, neboť medovice tvoří velkou část jejich jídelníčku. Dokonce mšice přenášejí na místa, kde budou mít tito škůdci dostatek potravy. A to může být kdekoliv na záhonech, v ovocných keřích i na stromech, ale také ve skleníku. Navíc chrání mravenci mšice před predátory a poskytují jim přezimování ve svých hnízdech.
Mravenci v zahradě si chovají i jiný hmyz, který je pro úrodu neštěstím: červce, puklice, mery, či dokonce housenky motýlů z čeledi modráskovitých, jež také vylučují sladké výměšky. Tomuto hmyzu, jejž mravenci ke své výživě využívají, se odborně říká trofobionti, což zmiňuje web iReceptář.
Chcete-li se zbavit mravenců na zahradě bez použití chemie, existuje několik přírodních metod, které jsou šetrné k životnímu prostředí, a přitom efektivní. Jednou z možností je vysazení rostlin s repelentními vlastnostmi: meduňka, levandule, rozmarýn, oregano, citronová tráva – jejich silné aroma mravence zpravidla odpuzuje. Další alternativou je použití esenciálních olejů z těchto rostlin, které můžete smíchat s vodou a nastříkat na místa, kde se mravenci vyskytují.
Po slimácích nezbyde ani stopa i bez agresivní chemie. Tento přírodní trik s nimi udělá krátký proces
Pomozte si tím, co máte po ruce
A pak jsou tu některé prostředky přímo z kuchyně: kávová sedlina čili lógr, skořice, kypřicí prášek do pečiva, droždí, pepř, jedlá soda, sůl nebo mouka – mohou vytvořit určitou bariéru, která mravence od zahnízdění v záhonech odradí. Dobrý účinek může mít i kůra z citrusů nebo čerstvě vymačkaná citronová šťáva; zkrátka je rozmístíte kolem záhonů. Někdo zkouší pro vyhnání mravenců ze zahrady domácí pasti. A to třeba z droždí, cukru a vody, což doporučují na webu DůmAZahrada.
Anebo takový ocet, smíchaný s vodou v poměru 1 : 1, může být účinným repelentem. Kyselina octová totiž dokáže rozkládat stopovací feromony mravenců a brání jim tak v orientaci. Uvedené domácí metody vypuzení mravenců ze zahrady jsou nejen účinné, ale také bezpečné pro váš pozemek i okolní ekosystém.
Zkuste hašené vápno
Hašené vápno je výborným hnojivem pro zahradu. Navíc funguje jako účinná dezinfekce. Avšak mohlo by zapůsobit i jako dezinsekce. Hmyzu, jenž žije hluboko v zemi, neublíží, ovšem mravenci, kteří tvoří svá hnízda poměrně mělce pod povrchem, raději včas zmizí. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak se na zahradě zbavit slimáků.
Napište komentář