Na plíseň okurkovou a bramborovou platí tato domácí směs, kterou používají i zkušení pěstitelé

Fotografie: Depositphotos

Plíseň okurková je hrozba, kterou nesmí žádný zahrádkář podceňovat. Stejně jako plíseň bramborová napadá okurky, rajčata i brambory.

Kdo z vás pěstuje brambory, rajčata, okurky, jistě zná tato dvě strašidelná sousloví: plíseň bramborová a plíseň okurková. Jsou to dvě nejrozšířenější choroby, jež u nás postihují zeleninu. Plíseň okurková, kterou možná znáte také jako padlí okurkové, způsobuje na listech žlutozelené skvrny; listy vadnou, usychají a většinou se zcela rozpadnou. Plíseň se rychle šíří a dokáže zničit celou úrodu.

Prevence a kontrola rostlin

Napadá téměř všechny teplomilné plodiny, zejména však okurky a rajčata. Pro ty je doslova pohromou. Vy se radujete z rostlin obsypaných dozrávajícími plody, a než se nadějete, vše začne černat, plesnivět a hnít. Někdy stačí pouhý týden a je po zelenině, varuje web DomekIOgrodek. Boj proti těmto chorobám vyžaduje pečlivou prevenci a správnou ochranu rostlin.

U okurek i rajčat je důležitá pravidelná kontrola a při prvních známkách poškození je nutné okamžitě zasáhnout. Rozhodně je zapotřebí odstranit všechny napadené listy. Pokud jsou plody již v dozrávající fázi, obvykle se už bez listů obejdou. Jsou-li napadené i stonky, je nutné celou rostlinu zlikvidovat, nejlépe spálit.

Toto hnojivo je klíčem k vypěstování bohaté úrody cuket. Většina lidí tyto zbytky z kuchyně vyhazuje

Pro lepší cirkulaci vzduchu kolem rostlin je výhodnější pěstování okurek vertikálním způsobem, než je nechat poléhat na záhonku. Tam bývají všechny rostliny na sebe příliš nahuštěné. Je-li každá vysazena samostatně a jsou trochu dál od sebe, nebude se plíseň z jedné rostliny na druhou tak rychle přenášet. Spory plísní se velice rychle rozšiřují při vysoké vzdušné vlhkosti. A tu samozřejmě nikdo nedokáže ovlivnit.

Počátky rozvoje plísně okurkové
Fotografie: Pixabay

Řada zahrádkářů tedy raději pěstuje okurky a rajčata ve skleníku. Když je skleník dobře větraný a nevznikne tam vlhké parno, je vysoká pravděpodobnost, že se plíseň k plodinám nedostane.

Postřiky na přírodní bázi

  • Rajčata a okurky vždy zalévejte na zeminu rovnou k rostlině. Nebudete podporovat růst plevele, a když nebudou mokré listy, doufejte, že se na nich plíseň neuchytí.
  • Pochopitelně, že proti plísním existují chemické postřiky. Avšak když je aplikujete na rostlinu, budete mít potom odvahu tyto plody konzumovat? Lépe je zkusit přírodní postřik: někdo zkouší postřik z mléka, jiný výluh z křenu a další je oba zkombinuje. Budete je muset sami vyzkoušet, ale zkušenosti zahrádkářů ukazují, že v mnoha případech mléko a křen plíseň úspěšně zastavily.
  • Jako dočasné opatření postříkejte rostliny 100 gramy droždí rozpuštěných v 10 litrech vody. Chcete-li si vyrobit fermentovaný postřik z kvasnic, může se vám jednak podařit plíseň eliminovat, jednak rostlinu pohnojíte. Jak fermentovaný produkt z droždí vyrobit, se rovněž dovíte na BydlímeÚtulně. K hnojení zalévejte na půdu přímo k rostlině, proti plísni celou rostlinu postříkejte rozprašovačem.

Plíseň bramborová

Ta napadá jak přímo tuto okopaninu, tak i rajčata a okurky. Málokdy poznáte, o kterou z plísní se tentokrát jedná. U brambor, ale i ostatní zeleniny je důležité pravidlo, a to vysazovat plodiny na stejné místo nejdříve po třech až čtyřech letech, jak radí na webu HomesAndGardens. To má dva důvody: rostlina bere stále stejné živiny, a tudíž půda, kam byste vysazovali stejný druh opakovaně, bude příliš vyčerpaná; pak pro ten který druh zeleniny už tam nebude dostatek živných látek.

Druhým důvodem je přežívání patogenů v půdě. Je zkrátka nutné zeleninu na záhonech správně střídat. Různé druhy zeleniny potřebují různé živiny a napadají je jiní škůdci a choroby. Plíseň bramborová napadá nať i hlízy brambor. A tak by se – v případě, že chorobu včas nezachytíte – mohlo snadno stát, že ještě s přispěním mandelinky o celou úrodu brambor přijdete. Drožďový roztok by měl pomoci i proti této plísni. Ukázalo se, že kvasinky bojují s patogeny, které plíseň způsobují. A ve většině případů úspěšně.

Zjistěte také, jak se zbavit mandelinky
Fotografie: Pixabay

Agrotechničtí vědci provádějí výzkum nových odrůd zeleniny, jež by byly vůči plísním odolné. U nás se to zatím příliš nedaří, i když vědecké studie a pokroky v rostlinolékařství hrají důležitou roli v rozvoji efektivních metod ochrany a zajištění udržitelné produkce zeleniny. Na BydlímeÚtulně jsme napsali i o tom, jak se pustit do boje s mandelinkou a brambory uchránit.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*