Optimální prostředí v domácnosti je klíčem ke zdraví. Je-li ovzduší příliš suché, může dráždit dýchací cesty a je-li naopak příliš vlhké, mohou nastat problémy s tvorbou plísní. Ani jedno zdraví rozhodně neprospívá.
Vlhkost by měla každá místnost mít jinou. Je logické, že jiná vlhkost bude v koupelně či kuchyni a jiná v obývacím pokoji nebo ložnici. Vlhkost se rovněž mění dle ročního období. Určit vlhkost v bytě či jednotlivých místnostech lze použitím vlhkoměru, případně čidla pro snímání vzdušné vlhkosti. Mnohdy bohatě stačí zdravý selský rozum a všímavost.
V nadměrně vlhkém prostředí se často rosí okna, jde cítit zatuchlý vzduch, tvoří se plísně. Naopak v extrémně suchém prostředí budete často pociťovat pálení očí, nutkání na dráždivý kašel, vyskytnout se mohou vyrážky, škrabání v krku, únava bez zjevné příčiny. Mnohdy jsou výtečným ukazatelem i pokojové rostliny. Ani jedna verze nepřispívá k spokojenému bydlení.
Jak snížit vlhkost v bytě
Hodně lidí má za to, že černá plíseň je ukazatelem vlhkosti. Pokud není vidět černá plíseň, není v bytě/domě příliš vlhko. Ovšem to je omyl. Za nadměrnou vlhkost se považuje, když se na vlhkoměru ukáže více než 60 % vlhkosti. Pro zajímavost: plísně nejsou jen černé, ale i bílé, které sotva uvidíte. Jedná se o různé druhy plísní.
K snížení nadměrné vlhkosti se používají odvlhčovače, ale žádoucí je i pravidelné větrání formou průvanu. Dále se doporučuje nevěšet prádlo uvnitř a během vaření používat digestoř. Po koupání/sprchování koupelnu vyvětrat. Otevřít okno nebo dveře a používat ventilátor. Rovněž se doporučuje snížit množství pokojových rostlin, z nichž se odpařuje voda.
Jak zvýšit vlhkost v bytě
Opakem nadměrné vlhkosti je nadměrná suchost, kdy je zase naopak zapotřebí vlhkost zvýšit. I zde se doporučuje větrání a naopak místo snížení počtu pokojových kytek jejich množství navýšit. Vhodné jsou výparníky na vodu umístěné v blízkosti topných těles a fontánky. Dále pak zvlhčovače ovzduší: ultrazvukový, parní, studený. Jen málokdo ví, že vlhkost v bytě utváří i samotná přítomnost člověka. Malý prostor a hodně lidí = větší vlhkost. Z lidského těla se do ovzduší rovněž odpařuje voda.
-
Optimální vlhkost v domě/bytě je v létě 40 až 55 %
-
Optimální vlhkost v domě/bytě je v zimě 45 až 60 %
Obrázky: healthliving, sportobzor