Návod na výrobu domácího mycího prostředku do myčky na nádobí

Myčku nádobí má dnes téměř každá domácnost. K tomu se váže nejen nutnost správně o ní pečovat, ale používat i vhodné prostředky, díky čemuž vydrží sloužit déle. Problém s některými mycími prostředky může být ten, že ne vždy se úplně rozpustí. Pak se stane, že tu a tam vytáhnete z myčky nádobí špinavé či má hrbolatý povrch vytvořen právě z usazenin a nerozpuštěného mycího prostředku.

Výroba domácích prostředků k mytí a úklidu je nejen zábava, ale i výtečný způsob, jak ušetřit nějakou tu korunu včetně ochrany životního prostředí. Mytí nádobí v myčce ušetří vodu i váš čas (čas=peníze), pokud chcete ušetřit ještě víc, vyrobte si vlastní mycí prostředek.

Domácí mycí prostředek na nádobí

Potřebovat budete jedlou sodu, práškovou sodu na praní, kyselinu citronovou a kuchyňskou sůl. Smíchejte díl jedlé sody, díl sody na praní, půl dílu kyseliny citronové a půl dílu kuchyňské soli. Smíchanou směs skladujte v dobře uzavřené nádobě, aby vzdušná vlhkost nezměnila přípravek na kámen. Pokud namísto sypkého prášku chcete raději rovnou tablety, pak přidejte ještě i vodu. Jak na to?

Tablety do myčky nádobí domácí výroby

Připravte si úplně stejnou směs, jako v případě sypkého mycího prostředku a přidejte pár kapek vody, aby vznikla tuhá hmota, kterou natlačíte do zásobníku na led a necháte uschnout – poté vyklepnete. Chcete-li, aby tablety i voněly, přidejte pár kapek esenciálního oleje s oblíbenou vůní. Místo vody můžete přidat i šťávu z citrónu. Receptů existuje více a rozhodně se nemáte čeho obávat. Tablety rovněž uchovávejte v dobře uzavřené dóze.

Tekutý mycí prostředek

Dáváte-li přednost tekutému (gelovému) mycímu prostředku, pak i to je možné. Stačí vymačkat vypeckovat a nakrájet 3 citrony, které rozmixujete dohladka. Pak přidáte 200 g jemné soli, 150 ml octa, půl litru vody a povaříte 15 minut.

Pro příjemnou vůni

Chcete-li, aby vaše myčka příjemně voněla, nevyhazujte vymačkaný citrón, ale vložte do myčky společně s nádobím. Citron myčku i nádobí hezky provoní.

Obrázek: hometalk.com