Nejen bylinky, ale i rajčátka lze pěstovat v interiéru poctivě a bez špetky chemie

Také zbožňujete rajčátka, ale máte dojem, že ty kupovaná jsou chuťově úplně jiná, než poctivě vypěstovaná bez špetky chemie? Máte pravdu. Domácí úroda je zaručeně lepší. A smutnit nemusíte ani v případě, že nemáte zahrádku. Rajčátka se stejně jako bylinky dají pěstovat i v pohodlí domova.

Díky tomu, že je doma teplo, můžete interiérová rajčátka pěstovat i v zimě. Nicméně je nutné rajčatům poskytnout vhodné podmínky. Vyžadují především světlo. Musíte také počítat s tím, že rajčata nebudou růst v tak hojném počtu a zůstanou menší než rajčata pěstovaná venku.

Výběr odrůdy

Jako první krok je nutné vybrat vhodnou odrůdu. Pro pěstování rajčat v interiéru jsou vhodná cherry rajčátka, která nevyžadují tolik prostoru. Vybírejte tedy trpasličí odrůdy rajčat. Odrůd mini rajčat existuje více, některé lze bez potíží pěstovat v květináči na okenním parapetu.

Dostatek světla a zemina

Pokud se rozhodnete pro domácí pěstování, je nutné zajistit keříčkovým rajčatům kvalitní, výživnou zeminu a dostatek světla, zvlášť v zimním období, kdy je den krátký. Rajčátka potřebují teplo a světlo minimálně po dobu 8 až 10 hodin. Světlo i teplo můžete částečně nahradit umělým osvětlením (růstové světlo, zářivkové světlo), ale parapet by měl být dostačující.

POZNÁMKA: Rostliny pěstované na parapetu často otáčejte tak, aby všechny strany dostávaly potřebnou dávku slunce.

Pěstování ze semen

Ze začátku můžete použít k předpěstování menší nádoby, klidně plechovky, kelímky od jogurtu apod. Kupte vhodný substrát a balíčky semen s vybranou odrůdou. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne promáčenou. Jakmile rostliny dorostou do výšky cca 7 centimetrů, přesaďte je do většího truhlíku/květináče. Rajčata vyžadují dostatečnou zálivku, ale ne tak, aby jim hnily kořínky. Rostlinky, které se vytahují hodně do výšky zaštípněte, aby se keřík rozrostl více do šířky.

Klíčení semen trvá asi 5-10 dní. Chcete-li zabránit vysychání půdy a zvýšit úspěšnost, můžete sazenice zakrýt plastovým víčkem/obalem. Umístěte sazenici na teplé místo, kde je teplotní rozmezí 21 až 27 ° C. Velikost nádoby pro přesazování závisí na kultivaru rajčete.

Zálivka

Při pěstování rajčat venku nikdy nedovolte, aby půda zcela vyschla. Ale v interiéru buďte při zalévání opatrní. Půda nesmí být promáčená, protože přitáhne kořenovou hnilobu. Před zavlažováním zabořte prst do půdy a zkontrolujte, zda je půda vlhká. Udržujte substrát mírně vlhký, ale ne mokrý.

Hnojení

Jakmile rajčata přesadíte, začněte zhruba do dvou týdnů s hnojením. Jak neurčité odrůdy rostou a produkují rajčata nepřetržitě, potřebují více hnojení. Přihnojování dvakrát měsíčně je dostatečné pro zajištění optimálních živin pro vaši rostlinu. Hnojte vyváženým tekutým hnojivem každé dva týdny předtím, než rostlina začne produkovat květy. Jakmile uvidíte květy, začněte používat hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Používejte přírodní hnojiva (výluh slupky z banánů, přidejte do zeminy prášek vaječných skořápek apod.)

Opylování

Ve venkovním prostředí je opylení zajišťováno samotnou přírodou, stará se o to vítr, včely, ptáci nebo jiný hmyz (opylovači). V interiéru budete muset učinit některá opatření k usnadnění opylení. Udržujte stolní ventilátor při nízké rychlosti směřující k rostlině rajčete, aby se replikoval účinek přirozeného větru. Fungovat bude také ruční distribuce pylu na květinách štětcem, vatovým tamponem nebo dokonce rukou. Rovněž můžete jemně protřepat nebo poklepat na dno stonku a distribuovat pyl.

Sklizeň

Rajčata, která se podle odrůdy mění v zářivý odstín červené, žluté nebo růžové, ukazují, že jsou připravena ke sklizni. Můžete však také zkontrolovat rajčata připravená na sklizeň jejich jemným stlačením. Pokud jsou zralé, budou mírně měkké.

Obrázky: wasis, agriculturemart