Masový i zeleninový vývar lze snadno vylepšit. Bude chutnější také díky domácím nudlím a octu

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nejlepší vývar vaří každá maminka. Mohlo by to být ale i proto, že je na tuto chuť rodina dlouhodobě zvyklá. Zkuste si vývar udělat ještě o kousek lepší.

Vývar, tedy polévka z masa a kostí, se vaří v každé domácnosti, a přece všude chutná úplně jinak. Každá hospodyňka si do manželství nejspíš přinesla recept od maminky, ten uplatňuje a rodina si na takový vývar zvykne, ať už je chuť i kvalita jakákoliv. U dobrého vývaru záleží na množství a druhu masa, kostech, koření, době vaření.

Chcete masový nebo zeleninový vývar?

Zelenina samozřejmě do masového vývaru patří, ale kdo ho nechce mít nasládlý, měl by ji vařit samostatně. Cibule, mrkve, petržel i pastinák jsou zeleniny s poměrně sladkou chutí a ta se v polévce projeví. Proto milovníci silného masového vývaru vaří zeleninu zvlášť a vývar z ní použijí na něco jiného. A do hotové polévky vloží zeleninu samostatně. A nevařte ji příliš do měkka; vychutnáte si ji takzvaně „na skus“. Maso se zeleninou vařte malým dětem, těm je nasládlá chuť příjemná.

Masový vývar

Na ten byste měli použít různé druhy masa. Je to snadné, a ještě vás to vyjde levně. Prostě si od každého masa, které připravujete, odložte vždy kousek. A až ho v mrazáku nastřádáte dostatek, přikupte kousek předního hovězího s kostí. Vhodné jsou i pojivové tkáně, takže třeba slepičí nebo kuřecí skelet či krky vývar obohatí, radí na webu EndeavourEdu. A pak se můžete pustit do té nejlepší polévky na světě. Vaříte-li v papiňáku, vařte přiměřeně dlouho, jestli v běžném hrnci, nastavte sporák na menší teplotu a vařte pomalu a delší dobu.

Tato tajná přísada v trojobalu vždy zajistí dokonale křupavou kůrku. Dělají to tak i šéfkuchaři

Do takto připravované polévky nebude zapotřebí přidávat žádné dochucovače – glutamáty, konzervanty ani směsi koření, jak píše web BlogExpresMenu. Kdo chce mít obzvláště bohatý vývar, použije kromě soli a pepře ještě libeček, bobkový list a nové koření. A pak ještě přijde prostor na zavářku. Můžete vytvořit játrové knedlíčky, anebo vyvařené maso nakrájíte nadrobno a do polévky vložíte.

Domácí versus kupované nudle

Co se týká zavářky z vajíčka a mouky, měly by to být domácí nudle, nočky, drobení. A když je uvaříte zvlášť a do polévky pouze vložíte, zůstane váš vývar pěkně čirý. Budete-li nudle vařit v polévce, získá nepatrný zákal z odrolené mouky. Na chuti se však nic nezmění. Kupované nudle mohou váš vývar změnit k nepoznání. Rychle se rozmáčí, vývar do sebe nasají a vám zbyde nevzhledná kejda. Anebo je jenom krátce spařte a do polévky je vkládejte až do talíře.

Přidejte kapku octa

Kvalitní vývar je nejen chutný, ale především zdravý. Obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny, kolagen. Jestliže chcete, aby se z kostí a pojivových tkání uvolnilo do polévky to nejlepší, přidejte při vaření 1–2 lžíce jablečného octa, doporučují na webu InspirMag. Do tmavých mas to může být i bio červený vinný ocet. A nebojte se, chuť to nijak negativně neovlivní. Kvalitní vývar posílí rekonvalescenty, zahřeje v zimě a díky obsahu síry a glutaminu se podílí také na detoxikaci jater.

Až budete uklízet zbylý vývar do ledničky, přelijte ho do menší nádoby, aby se vám tam vůbec vešel, a hlavně v něm nenechávejte vařečku ani naběračku. Proč se tomu máte vyhnout, o tom jsme na BydlímeÚtulně také nedávno psali. Vývar si rovněž můžete zamrazit na pozdější použití.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*