Sladce vonící rostliny jsou magnetem na klíšťata. Aromatické bylinky mají opačný efekt

Fotografie: Depositphotos

Klíšťata jsou nebezpeční parazité, protože přenáší vážné nemoci. Pokud chcete snížit riziko jejich výskytu na své zahradě, pak se zbavte těchto rostlin.

Tito drobní parazité potřebují ke svému pohodlnému přežití určité podmínky, které jim vyhovují. V některých letech se tak mohou přemnožit, jindy může být jejich aktivita naopak nízká. Některé rostliny a podmínky klíšťata přitahují a budou se v jejich okolí vyskytovat. Pokud jim chcete znepříjemnit pobyt na vaší zahradě, pak se zaměřte na tato opatření.

Co klíšťata milují

Klíšťata hledají útočiště ve vysoké trávě a využívají ji jako výhodný bod, díky němuž se mohou lépe zachytit na procházejícího hostitele. Mezi jejich oblíbené trávy patří kostřava vysoká, timotejka a proso. To samé platí o bujné vegetaci keřů, kapradin nebo břečťanu, které jim poskytují stín a vlhkost. Sladce vonící rostliny klíšťata také přitahují. Patří sem především černý bez, konvalinky, řimbaba a japonský dřišťál.

Pokud tedy některou z těchto rostlin máte na zahradě a klíšťata se tu vyskytují, měli byste se jich zbavit. Také pravidelným sečením trávníku klíšťatům znepříjemníte pobyt na své zahradě. Zaměřte se na stinná a zarostlá místa. Pokud zde pracujete, počítejte s tím, že tu klíšťata číhají, proto si oblékněte dlouhé kalhoty, zasuňte je do ponožek a použijte repelent.

Rostliny, které klíšťata odpuzují

Některé rostliny mají na klíšťata opačný efekt a jejich vůně je pro ně silně nepříjemná a takovým místům se budou vyhýbat. Výsadbou těchto rostlin podél hranic pozemku tak můžete výrazně snížit riziko, že se na vaší zahradě klíšťata zabydlí. Patří sem především aromatické bylinky, jako je rozmarýn, levandule, nebo měsíček zahradní.

Bezpečná procházka v přírodě bez přisátého klíštěte. Infekční parazit nebude mít šanci

levandule zahrada
Fotografie: Freepik

Domácí mazlíčci také představují riziko pro zavlečení klíštěte k vám domů. Proto je pravidelně ošetřujte kapkami proti klíšťatům. Jestliže už si k vám klíště cestu najde, pak je důležité, abyste ho co nejdříve odstranili. Po práci nebo pobytu na zahradě se vždy pečlivě prohlédněte. Včasným vytažením klíštěte snížíte riziko přenosu onemocnění téměř na nulu.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]