Neotálejte s koupí té správné matrace. Jak ji vybrat?

Tvrzení, že v posteli trávíme třetinu života, jste již určitě někdy zaslechli. A je to pravda. Průměrně člověk v posteli tráví opravdu velmi podstatnou část svého života, proto je více než rozumné zabývat se kvalitou prostředí, ve kterém tělo tuto dobu pobývá. Málo kdo pomyslí při pořizování postele na to, jakou kvalitu by měla mít matrace či rošt. Lidé dbají na vzhled a už přemýšlí, jaké si pořídí povlečení. Matrace je ovšem to, co podpírá naše záda a při volbě špatné matrace nám je ničí!

Proč je důležitá tvrdost a materiál matrace?

Samozřejmě byste měli dát i na svůj vlastní pocit, jak se vám na matraci leží. Nemá cenu pořídit matraci podle nějakých naprosto přesných měřítek, protože výběr matrace je vysoce individuální záležitostí. Existuje však určitý postup, jak zjistit, která matrace je pro vás vhodná ze zdravotního hlediska.

Zaprvé, každý potřebuje jinak tvrdou matraci. K sehnání je několik různých tvrdostí matrací, přičemž tvrdost označena jedničkou znamená, že jde o extra měkké matrace, které jsou vhodné pro děti nebo občasné přespání, a naopak tvrdost nejvyššího čísla uvádí, že matrace jsou postupně opravdu tvrdší a tvrdší. Podrobnější rozdělení by vám měli poradit odborníci v obchodech, ale věnují se tomu i na různých srovnávacích portálech, jako je například portál Arecenze.cz.

TIP: Nejčastější volbou tvrdosti matrace je číslo 2, jde totiž o matraci, které se tělo přizpůsobuje a vyhovuje nejširší škále zákazníků všech pohlaví i věkových kategorií.

Až vyberete dostatečně měkkou/tvrdou matraci, věnujte pozornost jejímu materiálu. Měli byste zvolit matraci z pěny, a to buď ze studené, viskoelastické, nebo třeba z gelu či pružin. Nejideálnější jsou pěnové, protože jsou kombinované z různě tvrdých pěn a tak se lépe přizpůsobují tvaru těla. V obchodech je lze najít například pod označením „matrace se 7 zónami“, atp. Zónování u matrací je specialitou, kterou byste měli určitě objevit a vyzkoušet. Tělu jsou takové matrace velmi prospěšné.

Výběr však musí záviset i na vaší hmotnosti, věku, i na vašich finančních možnostech a na tom, co je vám osobně pohodlné, na to nikdy nezapomínejte.

Jak souvisí matrace a rošty?

Rošty hrají velkou roli v tom, jakou podpěru tělu poskytneme. Matrace totiž není všechno a mylně si můžete myslet, že může jen tak ležet na čemkoliv, třeba na zemi. Rošty zaručují jak zmíněnou podpěru matrace, a tedy těla, ale zároveň nabývají schopnosti ovlivnit náš spánek.

Kdysi stačila pevná deska, dnes jde o nejhorší způsob provedení roštu. Je totiž potřeba speciální matrace, která je drahá. Oproti tomu tu máme rošty lamelové, které se potom dále dělí podle počtu lamel. Vždy se zajímejte o to, jakou velikost roštu vybíráte, jakou má rošt nosnost, a nakonec i o to, zda je možné rošt polohovat. Nezapomeňte, že každý rošt potřebuje jinou matraci. Například rošty polohovací si nebudou rozumět s matracemi, ve kterých jsou pružiny.

Někdy není moc dobré spoléhat se na to, že vám ve velkých obchodech s nábytkem poradí, co je pro vás opravdu dobré. Před nákupem matrace je určitě lepší vědět alespoň pár základních informací o tom, jak vybrat matraci , abyste měli dopředu představu, co hledat. Nenechte se nikým ovlivnit, nehledejte ani to nejlevnější, ani to nejdražší. Dopřejte svému tělu, aby bylo během odpočinku opravdu jako v bavlnce.

Zdroj obrázků: pixabay.com