Nepřidělávejte si při malování zbytečně práci. Vyvarujte se chyb, kterých se dopouští většina lidí

Fotografie: Freepik

Malování je činnost, které se za celý život nevyhne nikdo. Máme pro Vás několik tipů, pokud chcete ušetřit peníze za profesionály, ale zároveň chcete, aby Vaše zdi nějak vypadaly.

Malování pokoje je málokdy oblíbenou aktivitou, jednou za čas se jí ale nevyhneme. Mnoho lidí se z obavy nepěkného vzhledu drží při zemi a vždy maluje místnost bílou barvou. Stěny místnosti jsou ve finále nejen nudné, ale nepůsobí ani útulným dojmem. Přinášíme Vám důležité rady, aby pro Vás bylo malování snazší. A to i za použití neobvyklých barev.

Jak se vyhnout nechtěným šmouhám

Největší obavy, které při malování pokoje máme, jsou fleky na zdi. Ty se vyskytují z důvodu nerovnoměrného nanesení barvy na zeď. Nejčastěji se objeví, pokud přetřeme barvu, která je již částečně zaschlá. Proto musíme prostor, který malujeme, udržovat neustále vlhký. Při malování nepřeskakujeme z jednoho rohu místnosti do druhého, ale jedním tahem následujeme tah předchozí. Zabráníme tím rychlému a nežádoucímu zasychání barvy.

Fotografie: Pexels

Vždy začínejte malovat v blízkosti rohu místnosti. Pohybujte válečkem nahoru a dolů, a to po celé délce stěny. Nikdy nenechávejte váleček zcela oschnout, opakovaně ho namáčejte do připravené barvy. Při výběru barvy mějte dostatečné množství plechovek. Ty si předem smíchejte do jedné velké nádoby, protože odstín jednotlivých barev se může mírně lišit. Je lepší si připravit větší množství barvy, než bude potřeba. Pokud Vám totiž barva nevystačí, budete jen velmi složitě trefovat zvolený odstín.

Dejte pozor na techniku malby

Na okraje místností a rohy, které nechcete mít barvou zašpiněné, použijte speciální ochrannou pásku. K jejímu odstranění přistupujte až poté, co barva zaschne. K jejímu odstranění je ale třeba použít nůž, jinak by došlo k odtržení zdi i s kousky barvy. Pomocí nože na krabice pomalu ořežte místa, kde končí páska a začíná zeď. To zabrání vzniku nechtěného poškození. Nejprve si tento postup otestujte na méně viditelném místě, abyste měli jistotu, že je barva dostatečně suchá.

Fotografie: Pexels

Při malování pokoje také mějte na paměti, že nejprve se maluje strop, až pak se přistupuje k jednotlivým stěnám. Pokud se v místnosti vyskytují špinavé a mastné povrchy, je zapotřebí je před malováním očistit. Když to neuděláte, v těchto místech se vám nová barva rychleji odloupne. Před malováním tyto oblasti vyčistíte pomocí odmašťovače nebo speciálního prostředku. Na plochu ho aplikujte krouživým pohybem, a to hadříkem, který nepouští vlákna. Ale můžete použít také brusný talíř.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]