Netradiční dům v Litvě vás zaujme již z dálky. Láká na nevšední design

Unikátní dům nemusíme najít jenom na západě. Řadu stylových nemovitostí skrývá i východ. Pobaltské země, tedy Litva, Lotyšsko a Estonsko, se z hlediska cestovního ruchu stávají stále populárnějšími. Není se čemu divit, lákají turisty nejen svou krásnou neporušenou přírodou, ale také zajímavou historií a památkami. Pro architekty jsou tyto země rovněž zajímavou výzvou, mohou se zde inspirovat jejich původními architektonickými styly, které v kombinaci s moderními designy vytvářejí velmi originální kombinace.

Příkladem může být i dům, jehož fotografie si můžete prohlédnout v našem příspěvku. Jedná se o stavbu, která vás na první pohled zaujme.

Nevšední design, který zaujme na první pohled

Zvenku je stavba překvapivě dynamická, neboť v různých částech je zajímavě členěná a také odlišná z hlediska svých rozměrů. Pokud jde o materiály, které vidíte zvenku, dominantní je především obložení z tmavě hnědého dřeva, které je odkazem na tradiční pobaltskou architekturu, a sklo.

Sklo je natolik důležité, že téměř celá přední stěna domu je prosklená. Stavba byla postavena na přání klienta, který chtěl něco velmi nevšedního, originálního a zajímavého, a zároveň kombinaci moderního a tradičního. Dům se nachází v klidné rezidenční čtvrti a je obklopen zelení, především vzrostlým lesem.

Modernost, pohodlí a styl

V přízemí domu se nachází společný prostor, tedy obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, které můžete vidět již zvenku prostřednictvím prosklené stěny. Tento prostor nicméně není zakončen klasickým stropem, ale vede z něj točité dřevěné schodiště do mezipatra, kde se nacházejí ložnice. Vznikl tak vlastně jakýsi mezanin a zároveň absence klasického stropu umožnila, aby celá prosklená stěna oběma patrům dodávala dostatek světla a také umožňovala krásný výhled do okolní přírody.

V horním patře se nacházejí tři ložnice a kancelář. Interiér je zařízen v minimalistickém způsobu, s důrazem na funkčnost a praktičnost.

Dominantními barvami jsou především světle hnědá, šedá, bílá a černá. Zajímavou architektonickou třešničkou na dortu je garáž, která je součástí přízemí a která je částečně rovněž prosklená. Můžete tak svůj automobil vidět zaparkovaný i zvenku.

Fotografie: Norbert Tukaj

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]