Jediný odkvetlý stonek orchideje vám pomůže vypěstovat až tucet mladých rostlinek

Fotografie: Depositphotos

Množení orchidejí je snadné a nebude vás stát ani korunu. Zatímco kupované rostliny stojí minimálně kolem tří až čtyř stovek za kus.

Orchideje patří k nejkrásnějším živým dekoracím v domě. Chcete-li jich pěstovat víc a v různých odrůdách, nemusíte nutně kupovat dospělé rostliny, které jsou poměrně drahé. Zkušení pěstitelé květin vědí, že orchideje je možné velice snadno rozmnožovat pomocí květních stonků. Použijte tuto důmyslnou metodu množení orchidejí a získáte spoustu nových rostlin.

Množení orchidejí z květních stonků je fascinující proces, který umožňuje milovníkům těchto nádherných rostlin rozšířit svou sbírku. Tato metoda je relativně jednoduchá. Po odkvětu orchideje odstraňte květní stonek a nakrájejte ho na segmenty o délce asi 6 cm. Přitom každý řízek by měl obsahovat minimálně jeden spící pupen, radí na webu CPykami.

Postup číslo jedna

Po řezu je vhodné, abyste jednotlivé segmenty dezinfikovali a oba konce pomazali voskem nebo lepidlem. Tak se urychlí jejich zaschnutí, ale zabrání se vysychání řízku. Následně řízky umístěte do vlhkého mechu anebo kůrového substrátu pro orchideje a vložte do vaječné skořápky. Místo mechu můžete použít díly zelené florální houby a misky. Po několika týdnech začnou rašit nové lístky.

Z jediné růže vám rozkvete celá zahrada: Zkušení pěstitelé využívají tuto prostou metodu rozmnožování

Když se nové výhony objeví, můžete řízky přesadit do průsvitných květináčů. V těch určitě ostatní orchideje pěstujete, neboť rostlinám dopřejí dostatek světla pro správný růst. Výše uvedená metoda množení je šetrná k rostlině a umožňuje rychlé a efektivní rozmnožování bez nutnosti nákupu nových rostlin.

Postup číslo dvě

Stonek květu odřízněte pomocí sterilního nástroje, nejlépe velmi ostrého nožíku. Pokud má více spících pupenů, můžete stonek rozdělit na více částí. Pro ochranu před bakteriemi a viry ošetřete všechna místa řezu dřevěným uhlím anebo peroxidem vodíku. Jednu stranu stonku uřízněte v pravém úhlu a zalepte voskem (horní část). Druhá část by měla být seříznuta šikmo, aby lépe absorbovala vodu. Do dobře vyčištěné vaječné skořápky vložte vlhký mech a do něj jeden díl stonku.

Práce s orchidejemi vyžaduje naprosto čisté prostředí, píše web TheSpruce. Po řezu můžete části stonku ošetřit proti bakteriím a houbám také česnekovou vodou. Nejenže je tento výluh antibakteriální, ale rovněž dokáže poskytnout orchidejím množství živin pro aktivní růst. K přípravě česnekového výluhu je zapotřebí, abyste nasekali tři stroužky česneku a louhovali je ve 400 ml vody. Před použitím přeceďte. Řízky v česnekové vodě máčejte asi dvacet minut.

Výluhem můžete zakápnout i mech ve skořápce (nebo florální pěnu). Zbývající vodou lze potírat listy dospělých orchidejí.

Vytvoření skleníkového prostředí

Skořápku s mechem a orchidejovým řízkem vložte do plastové lahve takto (bude stačit lahev o objemu 0,5 litru): nechte lahev zavřenou víčkem a asi v polovině ji ze ¾ přeřízněte. Vložte skořápku s orchidejí, zavřete a místo řezu přelepte izolepou. Postavte na okenní parapet a snažte se, aby se teplota vzduchu pohybovala kolem 25 °C. Průběžně kontrolujte vlhkost. Zhruba za měsíc by se měly objevit kořeny i mladé lístky. Na BydlímeÚtulně jsme také uvedli, jak zachránit chřadnoucí orchideje.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*