Odstranění nepříjemného zápachu z koše pomůže vyřešit nejen jedlá soda a káva

Nepříjemný zápach pocházející z odpadkového koše je něco, bez čeho se každý rád obejde. Zvlášť v letních měsících, kdy jsou teploty vyšší, podléhají vyhozené zbytky mnohem rychleji zkáze. Stejně tak zapáchají i obaly od masa, jogurtů a jiných potravin. Mimo to takové prostředí přitahuje i nezvané hosty: hmyz, mouchy a dokonce i myši. Ideální je odpadky třídit a vyhazovat zavčasu. S nepříjemným zápachem i mikroby se dá však bojovat i jinými způsoby.

Kůra citrusových plodů

Kůra z citrusů funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu. Navíc tato vůně není zrovna oblíbená u některých druhu hmyzu. Mimo to, že citrusy odpuzují hmyz, mají také desinfekční a antibakteriální vlastnosti.

Mletá káva či kávová sedlina

Použít můžete čerstvě umletou kávu nebo klidně sedlinu, až si vypijete šálek dobré kávy. Nejenže káva příjemně voní, ale také dokáže pohlcovat nepříjemné pachy. Kávu můžete nasypat do plátěného pytlíku a pověsit přímo na koš, případně ji rovnou nasypat do koše.

Jedlá soda

Jedlá soda má v domácnosti nespočet využití. Použít se dá v případě pálení žáhy, odstranění vodního kamene, čištění pračky či myčky, a také na odstranění zápachů. Stačí nasypat jedlou sodu na dno odpadkového koše. Vydrží působit pár dnů, pak je potřeba ji vyměnit.

Kočkolit

Stelivo pro kočky je přímo určené k pohlcování vlhkosti a zápachu. Je to tedy skvělý nástroj v boji s nepříjemnými pachy v domácnosti. Jestliže máte doma kočku (pak máte bezpochyby i kočkolit). Zkuste to, až budete vyměňovat sáček v odpadkovém koši. Nasypte jednoduše na dno jeden šálek steliva. Díky absorpčním účinkům bude nepříjemný zápach z koše minulostí.

Esenciální oleje

Nakapejte trochu esenciálního oleje na savý papír a umístěte jej na dno odpadkového koše nebo přilepte lepicí páskou k vnitřní stěně odpadkového koše. Vybírat můžete mezi různými vůněmi. K těm nejosvědčenějším patří vůně citrusové a mátové. Může být i kombinace citronu a máty. Ovšem špatná není ani levandule. Vyzkoušejte, co vám nejlépe vyhovuje.

Další tipy: noviny na dně koše, sušené bylinky, závěsné voňky do automobilů či šatních skříní, namočený hadřík nebo papírová utěrka do aviváže, nastrouhaný voňavý vosk na dně koše. Úplně nejlepší je recyklace a každodenní vynášení odpadků.

Fotografie: Pixabay