Ulehčete si práci při žehlení díky výběru správného ložního prádla

Vybrat správné a vhodné ložní prádlo je velmi důležité. Přeci jen spánkem trávíme až třetinu svého života, proto je nasnadě věnovat se tomu, v čem vlastně spíme. Každý preferuje jiné materiály. Ty bavlněné jsou, dá se říct nejoblíbenější. Avšak na trhu se nabízí celá řada dalších možností. Stačí si jen vybrat. S koupí ložního prádla se také naskýtá otázka, zde jej žehlit, nebo ne.

Druhy ložního prádla

Vybírat je možné z těchto materiálů:

  • Flanel: tkanina je robustnější, levnější a také hypoalergenní. Takové ložní prádlo je ideální především pro malé děti do postýlek. Vyrobené je ze 100 % bavlny. V poměru cena a kvalita je tento materiál nejlepší a také nejvyhledávanější.
  • Satén: je tkanina vyráběná z kroucené bavlny při dvojitém tkaní. Látka je lesklá, hebká na omak a působí i velmi elegantně. I po několika pracích cyklech je materiál stále stejný a bez poškození. Cenově je ložní prádlo ze saténu poměrně přijatelné.
  • Len: je klasickým materiálem, který mají lidé také v oblibě. Hlavně v podobě oblečení. Tkanina dokáže v létě chladit a v zimě zahřeje. Má bohužel tendence se více krčit než ostatní materiály. Za to jeho struktura zůstává i po mnoha vypráních stejná.
  • Krep: krepové povlečení je mezi lidmi také oblíbené. Je celkem levné, nemusí se žehlit, nekrčí se a na trhu se nabízí celá řada barev a vzorů.

Další druhy ložního prádla

Na trhu také můžete natrefit na ložní prádlo, které je vyrobené z takzvaného perkálu, což je jemná stoprocentní bavlna podobná spíš saténu. Materiál je hebký a také odolný. Hedvábí je tkanina velmi luxusní a příjemná na omak. Má hypoalergenní vlastnosti a předpokládá se, že spaní v ložním prádle z hedvábí pomůže dříve překonat nachlazení. Hedvábné ložní prádlo je však dost nákladné.

Fotografie: DepositPhotos

Další zajímavou tkaninou je popelín, který je cenově dostupný a také velice příjemný a jemný. Popelínové ložní prádlo se udržuje velice snadno. Prát ho můžete na 60 stupňů Celsia.

Oblíbeným materiálem bývá i bambus, který zajistí kvalitní spánek a je velice odolný. Bambusové ložní prádlo vám tedy vydrží bez poškození i několik let. Péče o něj také není nijak složitá.

Je nutné ložní prádlo žehlit, či nikoliv?

Vzhledem k tomu, že již každá domácnost disponuje moderní pračkou a také sušičkou, není nutné ložní prádlo žehlit. Žehlení se v podstatě praktikuje, protože usmrcuje mikroorganismy na prádle. Avšak v moderní době na něm už nezůstávají díky efektivním pracím cyklům o vysokých teplotách bakterie žádné. Proto ložní prádlo žehlit nemusíte.

Fotografie: DepositPhotos

Pokud jste na tento proces ale zvyklí, ničemu to neškodí. V dřívějších dobách lidé neměli pračky, sušičky, ani žehličky a prádlo sušili na slunci a vzduchu. To také napomohlo tomu, že oblečení bylo rovné, čisté, hypoalergenní a svěží. Můžete tedy zkusit i tento způsob sušení, v případě, že máte prostor na pověšení prádla venku.

Fotografie: DepositPhotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]