Když orchideje nekvetou: Umístění, zálivka a přesazování jsou 3 klíčové věci, kde se nejvíce chybuje

Fotografie: Depositphotos

Úspěšné pěstování orchidejí není náročné, má však několik základních zásad, které byste měli dodržovat. Nebude-li tomu tak, může se stát, že vás orchideje svými květy nepotěší.

Exotické orchideje jsou půvabné a velice populární pokojové rostliny. K jejich úspěšnému pěstování nemusíte být odborníkem v botanice, stačí se jen nedopouštět základních chyb. Budete-li věnovat pozornost několika detailům, nestane se vám, že by orchidej nekvetla. Důležité pro kvetení orchidejí je především vhodně vybrané místo, správná zálivka a odpovídající hnojivo.

Umístění orchideje na nevhodném místě

Jedním z klíčů k úspěchu je vybrat orchideji vhodné místo. Není důležité jen to, jak se tam bude vyjímat, ale také zda tam bude mít vyhovující podmínky. Jednou z těchto podmínek je světlo. Orchidej nesnáší přímé sluneční paprsky, které mohou popálit její listy. Najděte jí tedy místo s rozptýleným světlem. Nezapomeňte také, že by neměla být v blízkosti zdroje tepla, zejména radiátoru. Ani průvan orchideji neprospěje, proto ji v chladných měsících nenechávejte u okna, jímž větráte.

Chyby v zalévání mohou škodit

Orchidej vyžaduje specifickou péči zejména v zalévání, které se liší v létě a v zimě. V teplejších měsících zalévejte dvakrát do měsíce, v chladnější části roku stačí jednou za měsíc. U orchidejí platí, že méně je více. Přemokření substrátu způsobí hnití kořenů. Zálivku provádějte následujícím způsobem: květináč s rostlinou postavte do nádoby s odstátou vodou a nechte ho tam čtvrt hodiny. Ideální je měkká dešťová voda nebo alespoň voda odstátá a přefiltrovaná.

Žena pečující o orchideje
Fotografie: Freepik.com

Nesprávné přesazování orchidej zaskočí

Nesprávně načasovaným přesazováním můžete orchideji také zaškodit. Ideální dobou k tomuto úkonu je časné jaro, kdy se orchidej probouzí ze zimní hibernace. Orchidej však nemá ráda časté přesazování, přesazujte ji tedy jen tehdy, kdy má viditelně málo místa, nebo ji trápí škůdci. Pokud vidíte, že orchidej viditelně strádá, neváhejte zasáhnout a přesadit ji kdykoliv. Nezapomeňte přitom pořídit vhodný – pokud možno průhledný – květináč a substrát speciálně určený pro tyto exotické krásky.

Zdroj: Flowerworksmqt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]