Zjistili jste, že vaše orchidej má problémy s kořenovým systémem, a nevíte, jak ji zachránit? I takto ohrožené květině lze pomoct a vybudovat jí nové, silné kořeny.
Orchideje jsou krásné květiny, které stejně jako jiné vyžadují náležitou péči. Každá rostlina je však jiná, proto je pro řádné pěstování potřeba své domácí květiny dobře znát. Jakmile je jejich zdraví v ohrožení, rozhodně se to na nich projeví. Na listech, květech i kořenech. Slabé kořeny značí, že je s orchidejí něco v nepořádku a je potřeba nový kořenový systém co nejrychleji znovu rozvinout.
Co dělat s orchidejí bez kořenů
Pokud se stane, že orchidej na vrchu vypadá v pořádku, ale vy zjistíte, že je zcela bez kořenového systému, lze květinu ještě zachránit. V tomto případě si pamatujte dvě důležité věci – teplota a vlhkost. Vždy je důležité udržovat stálou teplotu a vlhkost, v zimě i dostatečné osvětlení.
To jsou totiž ideální podmínky k vytvoření nových kořenů. Přesuňte orchidej na vlhký mech Sphagnum neboli rašeliník a bedlivě ji pozorujte. Pokud si všimnete nových kořenů, které dosahují délky alespoň 5 cm, můžete rostlinu opatrně přesadit do květináče a nadále o ni pečovat jako obvykle.
Použít můžete i obyčejnou vatu
Pokud nemáte k dispozici rašeliník, můžete použít i obyčejnou vatu. Chcete-li to provést, vezměte dostatečné množství vaty a vložte ji do větší skleněné mísy. Poté umístěte orchidej přímo doprostřed. Vezměte láhev s rozprašovačem a naplňte ji vodou. Nyní postříkejte listy orchideje a vatu větším množstvím vody.
Voda se bude hromadit v drážkách listů. Z vaty pak přebytečnou vlhkost vymačkejte, aby byla pouze namokřená, ale ne nacucaná tekutinou. Abyste předešli vzniku infekcí plísňovými chorobami, doporučuje se přidat do rozprašovače s půl litrem vody pipetu okysličené vody, která květinu rychle posílí a dodá jí energii.
Zdroj: Orchidbliss