Osvědčené rady a tipy na to jak vyčistit nábytek z mikrovlákna

Než začneme, přinášíme vám pár informací, které vám pomohou porozumět tomu, proč je čištění nábytku z mikrovlákna takové dilema. Mikrovlákno je velmi tenké „syntetické vlákno“ a může být použito tak, aby ve finále vypadalo jako semiš nebo kůže, což z něj činí atraktivní a cenově dostupnou látku pro pohovky, křesla, sedací soupravy.

Mikrovlákno je vhodné také proto, že je odolné a odpuzuje vodu. Výrobci nábytku by rádi věřili tomu, že je nepropustné a odolné vůči skvrnám a do značné míry nezničitelné. To však není pravda. Každý, kdo vlastní psa či kočku a pohovku z mikrovlákna, vám to dosvědčí.

Choulostivá věc při čištění čalouněného nábytku z mikrovlákna je, že na většinu (ne vždy to platí) se nesmí použít voda a mýdlo. Jinak to může dopadnout tak, že pohovka bude vypadat hůř, než když jste se do čištění pustili. Nejdříve je nutné vědět, o jaký druh mikrovlákna jde. Poznáte to podle značení.

Krok č. 1 – Hodnocení mikrovlákna

  • W: musíte na čištění použít roztok na bázi vody
  • S: musíte na čištění použít prostředek na bázi rozpouštědla
  • S – W: můžete použít čistič buď na bázi vody anebo rozpouštědla
  • X: znamená to, že můžete nábytek pouze luxovat a nedoporučují se žádné čističe na bázi vody ani rozpouštědla

Pokud máte to štěstí, že se vás týká značka W, můžete skutečně k čištění použít přípravky na bázi vody. Nicméně pozor – hrozí lepení miniaturních vláken k sobě a po vyčištění zůstane na pohovce tvrdé místo. I na to existuje řešení.

Krok č. 2 – Čištění

Teď asi vyvstane otázka, jaký druh rozpouštědla použít v případě S. Mikrovlákno je na bázi polyesteru, takže vše, co lze použít na polyester. Může to být například alkohol. To znamená, že na čištění můžete použít třeba vodku.

Chcete-li vyčistit pohovku, nalijte alkohol do rozprašovače a pohovku potřísněte v oblasti znečištění. Poté použijte čistou látku, kterou budete místo čistit.

Rady a tipy

Jak v prvním, tak druhém případě se může stát, že bude pohovka v místě čištění tvrdá. Existuje zde řešení. Stačí, když budete místo přejíždět velmi jemným kartáčem či houbičkou. Tento krok zjemňuje vlákna, takže se stanou opět měkká a plyšová.

Obrázek: onegoodthingbyjillee