Co je malé, to je milé. Podívejte se, jak snadno a elegantně lze zařídit malý obývací pokoj

Nastěhovali jste se do bytu, ale obývací pokoj je menších rozměrů? Vůbec nemusíte smutnit, protože i ten se dá vkusně a prakticky zařídit. Už dávno neplatí, že do obýváku se nacpe nábytek od podlahy ke stropu a uloží se do něj oblečení včetně nádobí typu skleničky a hrníčky. Doba přeje vzdušnosti, minimalismu a hlavně praktičnosti. Ale nechme toho povídání a pojďme zařizovat.

Světlé barvy

Předně mějte na paměti, že do malých prostor se hodí světlé barvy, které mají úžasnou schopnost opticky zvětšovat. O tom se už možná řada z vás přesvědčila na vlastní kůži, když si na sebe s nějakým tím kilem navíc natáhla bílé kalhoty. V interiéru se barvy chovají úplně stejně a stejně tak i vzory. Tudíž budete-li chtít opticky obývák prodloužit, můžete dát vodorovné vzory a svisle, budete-li chtít zvednout strop. Se vzory to moc nepřehánějte a už vůbec ne s velikými. Jestliže hodláte tapetovat, vyberte jemný, decentní a drobný vzorek.

Nábytek

  • Základem každého obývacího pokoje je pohovka. Tu volte menších rozměrů a ideálně rozkládací, kdyby někdy potřebovala přespat návštěva. Pokud toužíte po více sedacích místech, vyřešte to sedacími polštáři, vaky, taburety, které můžete umístit někam, kde nepřekáží a v případě potřeby jejich služeb využijete.
  • Jako další nezbytný prvek je televize. Buď ji můžete upevnit přímo na zeď, případně pořídit úzký TV stolek, aby nezabíral zbytečně hodně místa.
  • V případě velmi malého obýváku zapomeňte na obývací stěnu. Ideální jsou v tomto případě poličky nebo policový regál. Může být i pojízdný (na kolečkách), aby se s ním lépe manipulovalo. Nicméně police jsou nejlepším řešením – neubírají z již tak malého prostoru.
  • Konferenční stolek. Mít kde položit si kafe, sušenky a knížku je důležité. Buď můžete před pohovku postavit bytelný stolek na nohy s úložným prostorem, nebo si koupit univerzální konferenční stolek (rozkládací s úložným prostorem). V případě stolku na nohy využijete buď pro pohodlí nohou, tácek s občerstvením, případně místo na sezení pro návštěvu.

Osvětlení

Shrneme si to: světlé barvy, světlý a praktický nábytek menších rozměrů (tmavé pouze doplňky) budete-li toužit třeba po kombinaci s černou či červenou barvou. A když už sedačku tmavou, tak se světlými přehozy a polštářky. Na řadu přichází osvětlení. Malý prostor potřebuje dost světla, aby nepůsobil stísněně. Tudíž pamatujte i na centrální osvětlení a lampičku, pro vytvoření večerní intimní atmosféry.

Zdroj obrázků: idealhome.co.uk, jhollowell.com, home-designing.com