Patrové postele se těší velké popularitě. Než si nějakou pořídíte, přečtěte si jejich plusy a mínusy

Patrové postele se těší v poslední době popularitě převážně v mladých rodinách, které bydlí v bytě, kde není prostoru nazbyt. Elegantním a chytrým způsobem tak řeší problém s místem.

Oblíbené však nejsou pouze u dospělých, ale i dětí. Koupit je můžete buď již hotové, případně si je nechat vyrobit na zakázku. Přinášíme vám výhody i nevýhody patrových postelí. Protože jakkoliv se zdají být praktické, mohou mít i své stinné stránky. Proto před nákupem spočítejte, zda plusy převyšují mínusy.

Ložnice a obývák v jednom

Pokud bydlíte v malém bytě a máte děti, pak je asi lepší nechat jim ložnici jako dětský pokojíček. Dítě potřebuje svůj prostor pro hraní, psaní úkolů a nerušený spánek. Jenže rozkládat každý den pohovku asi není zrovna moc ideální. Tady přichází na scénu palanda – patrová postel pro dospělé. Tu lze buď koupit hotovou anebo si ji nechat vyrobit přímo na míru dle svých představ. Druhá varianta je již finančně nákladnější. Tady se vyplatí přemýšlet, zda tím bytovou situaci řešíte pouze na přechodnou dobu nebo na dlouhá léta. Patrová postel je výtečným řešením i pro mladý začínající pár žijící v garsonce.

Více místa pro hraní

Máte-li dvě nebo dokonce tři a více dětí, pak je palanda úžasným řešením. Díky nim ušetříte spoustu místa pro další nábytek – komody, skříně nebo psací stoly tak, aby dětem ještě zbylo místo na hraní a umístění hraček. Nehledě na to, že děti palandy zbožňují. Jejich fantazie je bezmezná, a tak místo postele mají mnohdy loď, kosmické plavidlo či auto.

Dvě v jednom

Některé patrové postele pro děti umožňují časem i rozdělení. Získáte tak tedy dvě válendy v okamžiku, kdy děti nebudou chtít patrovou postel, případně zatím doděláte další pokojíček.

Nevýhody patrových postelí

  • Jednou z obav bývá bezpečí. Některé děti mohou příliš divoké anebo je nevyhovující sklon žebříku. U tohoto nábytku je nutné zohlednit jak boční zábrany, výšku postele, tak sklon žebříku. Ne každá patrová postel musí být pro dítě vyhovující. Některé děti se výšek mohou i bát.
  • Stabilita je dalším problémem hlavně u levných paland. Tady je potřeba připevnit postel i do stěny. Často se rozviklá.
  • Blízkost stropu může být další kámen úrazu. Nemáte-li dostatečně vysoké stropy, pak je lepším řešením patrová postel na míru. Kde ve spodní části může být pracovna nebo šatna, nahoře postel. Není úplně dobré spát těsně pod stropem. Hůř se tam dýchá/bývá tam vedro, špatně se stele a udržuje matrace v čistotě. Jen si zkuste představit, jak tam luxujete matraci.
  • Patrové postele se nehodí pro osoby s pohybovým omezením, velkou nadváhou a starší osoby.

Zdroj obrázků: thespruce.com