Pokojové rostliny, které potěší i vaši kočku

Říká se, že domov je tam, kde je i kočka. Někteří možná souhlasit nebudou, ale ti, kteří s kočkou žijí, dají určitě za pravdu. Jenže to také znamená, že se životu po boku této úžasné společnice, musíme trochu přizpůsobit. Proč by se přizpůsobovala kočka, že ano?

Časté problémy se soužitím s kočkou se týká právě pěstování rostlin, které kočičky mnohdy okusují. Ne každá kočka má tento zvyk, ale většinou to kočky dělají. Rostliny je přitahují z mnoha důvodů. Některé jim mohou vonět, jiné okusují z nudy, zvědavosti nebo proto, že jim chybí tráva. Ano, kočky rády okusují trávu, která obsahuje živiny a pomáhá jim čistit se.

Kočky, které žijí venku, si samy najdou rostliny, které mohou žvýkat a vyčistí si tak žaludek a střeva. Kočičky, které ven nechodí a nemají přístup na zahradu, musí zkusit to, co najdou doma. A někdy to může být nebezpečné. Mnohé z pokojových kytek jsou pro kočky jedovaté. To však neznamená, že se musíte zeleně nadobro vzdát, pokud zrovna vaše kočka patří k těm, které kytky okusují.

To, že se kočky venku doslova pasou či okusují jiný typ zeleně je naprosto v pořádku, jelikož chlupy, které si při čištění kožíšku olížou a spolknou, by mohly být příčinou zauzlení střev či jiných zdravotních komplikací. Je tedy na majiteli, aby své společnici umožnil ochutnávat rostliny, které ji nijak neuškodí. Dnes se zaměříme na pokojové rostliny, kterými můžete vyzdobit svůj domov a kočce neublíží. Naopak ji zdravotně prospějí.

Šáchor kočičí

Patří k oblíbeným kočičím rostlinám a existuje přibližně 400 druhů této rostlinky. Jelikož pochází z Egypta, vyžaduje hodně slunečního svitu a vody. Doma je potřeba tuto bahenní rostlinku často rosit. Je dobré mít tyto rostlinky dvě až tři. Než se jedna vzpamatuje s kočičích hodů, můžete nabídnout další. Kočky jsou schopny je zlikvidovat během okamžiku.

Kočičí tráva

U nás se moc neujala, naše číča dává přednost klasické trávě na zahradě. Když to však nezkusíte, nebudete vědět, která kočičí rostlinka bude pro vaší společnici tou pravou. Seženete jí v podstatě téměř v každém obchodě s potřebami pro chovatele. Pokud ji však nezasadíte do klasické zeminy, příliš dlouho nevydrží.

Šanta kočičí

O této rostlince panují zvěsti, že je pro kočky jako droga. Pravdou je, že když jsem ji nasadila ven, mohly se všechny kočky od sousedů zbláznit, jen ta naše opět nic. Nakonec jsem ji musela ze zahrádky odstranit, protože naší princezně vadilo, že ji cizí kočky lezou do rajónu. Při pěstování doma se však podobných malérů obávat nemusíte.

Zelenec

Zelenec je poměrně oblíbená pokojová rostlina a není vyloženě kočičí. Přesto kočkám nevadí, protože u nich nezpůsobuje nevolnost a nevyžádané zvracení. Kočkám rovněž pomůže s pročištěním.

Bylinky

Jestli se u nás doma osvědčilo něco nejvíce, pak jsou to běžně pěstované bylinky. Ať už je to meduňka, tymián, bazalka, pažitka, šalvěj. Různých – přímo kočičích rostlinek si ta naše nevšímá. Mívám na okraji kuchyňské linky bylinky a často vídám, jak naše kočka okusuje lístky, nejčastěji bazalku. Bylinky jsou navíc zdravou, chutnou i pěknou ozdobou. Těžit z toho můžete vy i vaše kočka. Ovšem mimo bylinek můžete zkusit do truhlíku či květináče nasadit i pšenici nebo oves. Výhonky z nich jsou pro kočky rovněž výtečnou pochoutkou plnou vitamínů, minerálů a dalších živin a pomohou s čištěním jejich organismu.