Mnoho lidí zažilo, co je to spát na matraci položené na zemi, ale většinou jen přechodně. Stává se to, když potřebujeme vyhodit starou postel a udělat místo pro novou. Než si pak novou koupíme, nezbývá než spát na matraci položené na zemi. Ovšem spát na posteli „bez postele“ je i trend a není žádnou novinkou. Pochází z Japonska.
Nicméně i takové spaní má své zásady, aby se nestalo, že bude matrace ze spodní strany vlhnout. Navíc důležitá je i výška, protože doporučováno je spát minimálně 40 až 50 cm od podlahy kvůli prachu, který se drží u země a chladu (nemá-li dotyčný podlahové vytápění) a celkové cirkulaci vzduchu.
Futonové matrace
Pro tento typ spánku jsou určeny speciální matrace. Pokud to jednou zkusíte, patrně si tento styl spaní zamilujete. Žádné vrzání a viklání postele, syntetická pěna a umělé materiály. Rozhodnete-li se vyzkoušet spát na posteli bez postele, jsou vhodné matrace z přírodních materiálů – kokos, bavlna, konopí.
Už jste možná někdy zaslechli slovo „futon“. Jedná se o matraci, které nevadí ohýbání a rolování. Po takovém spánku je totiž vhodné matraci obrátit, vyvětrat a klidně ji můžete srolovat a postavit do kouta, chcete-li během dne více místa. Futon je tedy vhodný také do domácnosti, kde šetří místem anebo jako spaní pro hosty. Kdy ještě oceníte futon?
Alergici a astmatici v domácnosti
Ačkoliv Japonci umísťují tyto matrace rovnou na zem, Evropané jsou zvyklí pokládat futon na konstrukci ze dřeva (rošt). Má to svou výhodu. Dřevěný rošt umožňuje ventilaci a matrace je tak od země v požadované výši. Tento typ spaní je vhodný pro alergiky a astmatiky, protože jednak jde o čistě přírodní materiály a díky ventilace a proudění vzduchu se snižuje utváření prachových a jiných částic. Přírodní vlákna, ze kterých je futon vyroben, umožňují cirkulaci vzduchu, tudíž i kůže může během spánku dýchat.
Lze takto spát i na obyčejné matraci?
Jestliže máte novou matraci a nejde o futon, ale váš rozpočet je tenký a šetříte na postel, můžete takto spát tehdy, dáte-li na zem alespoň rošt, aby matrace mohla ze spodní strany dýchat, a také je vhodné alespoň 2x v týdnu matraci otočit a nechat vyvětrat. Mnoho lidí to řeší tak, že na zem položí dřevěné palety a na ně pak matraci.
Obrázky: home-designing