Rostlinu, na níž si udělaly mšice hostinu, poznáme už na první pohled, jelikož jí tento útok ani trochu nesvědčí. Má zkrabacené a stočené lístky, na spodní straně listu lze vidět i celou armádu mšic.
Ty mají na svědomí zpomalení růstu napadených rostlin, které pokrývá vrstva lepivé hmoty. Navíc poškozují rostlinky sáním jejich šťáv a neváhají přenášet i různé viry. Mšic existuje nepřeberné množství a na každý druh platí něco jiného.
Mšice jabloňová – žije na jabloních, jeřábech a hlozích. Listy zůstávají zelené, ale svinují se.
Mšice rybízová – napadená rostlina má žluté nebo červeně zbarvené listy a vyklenuté puchýře.
Mšice třešňová – škodí na třešních, ale i mářince vonné a světlíku lékařském. Listy napadené mšicí se mění tvarem, svinují se a tvoří se na nich medovicí polepená místa.
Mšice švestková – parazituje na švestkách, na listech vytváří drobné svinování.
Mšice zelná – tato je velmi škodná pro zeleninu nejvíce řepici, hořčici, řepku a košťálovou zeleninu. Rostlinnou šťávu saje ze spodní strany listů, ty pak žloutnou, usychají a deformují se.
Vinatka krvavá – pochází ze Severní Afriky a postihuje jabloně.
Mšice chmelová – je to likvidátor chmelu.
Mšice révokaz – jak už napovídá název, tato napadá vinnou révu.
Jak na mšice bez chemie
Základem je dobrá prevence. Objevíme – li napadlou rostlinku, odstraníme ji ihned. Neboť mšice se velmi rychle šíří. Také nesmíme zapomenout na vytrhávání plevele a pravidelně udržujeme pořádek na zahradě. Vhodná pomůcka proti mšicím je umístění žlutých lepivých destiček na zahradu. Mšice láká žlutá barva a přivábí je. Vhodný způsob jsou i postřiky z kopřiv. Kopřivy nasbírejte a vložte do konvice s vodou. Konvici uzavřeme a necháme na sluníčku asi týden kvasit. Po týdnu poléváme rostliny a mšic se velmi rychle zbavíme. Postřik lze obdobně vyrobit i z česneku, kapradí, pelyňku a kostivalu.
Babské rady v boji proti mšicím
Postřik ze špačků – nikotin obsahuje toxické účinky. Ve vodě vyvaříme špačky. Vzniklý postřik pak rozprašovačem nanášíme na listy i pod nimi, dokud se mšic nezbavíme.
Mýdlový postřik – lžíci tekutého mýdla smícháme s 2, 5 litry vody, přelijeme do nádoby a naneseme na rostliny i spodní strany listů. Nanášíme jednou týdně nejlépe večer.
Rajčatový postřik – listy z rajčat obsahují alkaloidy a ty úspěšně hubí hmyz, ale i mšice. Postřik vyrobíme z 80 g nasekaných listů. Ty namočíme na noc do vody a ráno scedíme. Tento postřik je vhodný i na bylinky, ovoce a zeleninu, kterou budeme konzumovat.
Obrázek: pixabay