Za špatné třídění odpadu hrozí pokuta až 1 milion Kč. Důležitá je i upcyklace a downcyklace

Fotografie: cs:ŠJů / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Informace o recyklování a nakládání s odpadem se na nás valí ze všech stran. Za špatné postupy přitom hrozí vysoké pokuty.

O tom, co máme dělat s odpadem, který naše domácnost vyprodukuje, nás poučuje nejen zákon o odpadech. Správný postup určují i směrnice EU, či dokonce samotné obce. Takže otázka zní, zda víte, co je třeba hierarchie nakládání s odpadky?

Recyklace, upcyklace, downcyklace

Lidstvo produkuje tuny odpadu denně. I proto se opakovaně mluví o recyklaci, upcyklaci a downcyklaci. I přes cize znějící pojmy se většina domácnosti ke všem třem postupům uchyluje. Jak vysvětluje portál Siegl, recyklace je asi nejčastější – při ní jde o třídění odpadu do správných kontejnerů. Odtud je odpad svážený do linek, kde se opětovně třídí, a pak se posílá na další zpracování.

Jako upcyklace by se dalo označit znovupoužití odpadu s přidaným účelem. Pár tipů na upcyklaci věcí z domácnosti si můžete přečíst i na BydlímeÚtulně. A konečně downcyklace je znovupoužití, ale bez přidané hodnoty, třeba když kuchyňský odpad odnesete na kompost. Nejde ale přitom jen o automatické postupy, jak s odpadem nakládat, v ČR toto vše udává zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech, dostupný na portálu ZákonyProLidi.

Plechovky od nápojů lze třídit společně s plasty. Žlutý kontejner pomalu obce zavádí jako multikomoditní

Jak to dělat správně

Zákon definuje i to, co vlastně takový odpad je, jak shrnuje web Odpady-online. Za odpad je považovaná každá movitá věc, které se člověk zbavuje, má povinnost se jí zbavit nebo má ten úmysl. Postup udává i tzv. hierarchie nakládání s odpady, která připomíná pyramidu. Ta na prvním místě motivuje k předcházení vzniku odpadů, na níž navazuje příprava k opětovnému použití, recyklace a jiné využití. Na samotném vrcholu je odstranění odpadu.

Třídění odpadu
Fotografie: Freepik

V případě, že nebude dodržený postup nejen podle hierarchie, ale i dalších povinností, které ukládá zmíněný zákon, se fyzická osoba vystavuje riziku pokuty. A v některých případech i pěkně mastné. Pokuty startují na 10 000 korunách, ale v závažných případech se mohou vyšplhat až na 1 milion korun. Při standardních postupech se ale nemusíte obávat, extrémní pokuty souvisí nejčastěji s nebezpečným odpadem. A i nižší pokuty jsou obvykle ukládané za naprosto nevhodné zacházení s odpadem.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*