Praktické tipy pro zařizování prvního bytu aneb jak se vyvarovat zbytečných chyb

Tady bude stát pohovka, naproti ní televize, ještě někam nacpat ty dvě křesla, kam ale krucipísek s tím stolem? Už asi chápete, proč bytový architekt tak dlouho studuje. Mnohým lidem nepřijde nic těžkého na zařizování domácnosti, opak je však pravdou.

Pak se snadno stává, že člověk neustále stěhuje nábytek a něco předělává, zkrátka to není ono a necítí se v takové domácnosti dobře. Anebo přemýšlí, kam ještě nacpat přebytečné věci, protože se nemyslelo na dostatek úložných prostor. Vybavit interiér a vše umístit na správné místo je pěkná fuška. Ale dá se to zvládnout a nemusíte ani dlouho studovat. Nicméně platí: dvakrát měř, jednou řež.

Plánujte, malujte, teprve pak nakupuje

Není potřeba nakoupit veškeré vybavení na jeden zátah, ale je nutné, abyste si udělali již nyní představu, o svém budoucím bydlení a vše do puntíku naplánovali. U nábytku vybírejte takový, který je možné pak dokupovat z jedné série, aby ladil styl, odstín, dekor. Interiér bude díky tomu vypadat sjednoceně. Nic na tom, že nejdříve koupíte třeba šatní skříň, příště komodu a noční stolky.

Než začnete nábytek kupovat, rozmyslete si, kterému stylu dáváte přednost a vyberte i vhodné barvy do vaší domácnosti. Byt vymalujte a naplánujte si, kde přibližně co bude. Je-li byt úplně prázdný, klidně vezměte křídu a nakreslete na podlahu, kde bude postel, kde komoda, stůl nebo sedací souprava. Jen díky tomu získáte představu, kolik místa jaký nábytek zabere a kolik vám ještě zbývá.

Lépe si tak dokážete představit, jak bude místnost s nábytkem vypadat. Nelíbí se vám sedačka na levé straně? Pak křídu setřete a zkuste sedačku umístit na pravou stranu – prostě si hrajte. Hrát si můžete i pomocí chytré aplikace. Dnes je již možné stáhnout si aplikaci na zařizování bydlení. Stačí místnost naskenovat mobilem a už jen umisťujete nábytek, barvy, vzory.

Barvy v interiéru sjednoťte

Líbí se vám obývák, kde vládne fialová? Jenže, co když moc neladí s jinou barvou, kterou hodláte mít v kuchyni či ložnici a místnosti na sebe navazují? To by byl problém. Každý pes, jiná ves. Přemýšlejte dopředu a vyberte takové barvy, které budou k sobě přátelské a nebudou se bít. Přechody z místnosti do místnosti by neměly působit šok. Zařizujte tedy s otevřenými dveřmi, to vám práci s výběrem barev usnadní.

Dva druhy dřeva bohatě stačí

Barvy máte vybrány a teď přemýšlíte nad dřevěnými dveřmi, obklady, podlahou a nábytkem? Tak tady pozor. Někdy je potřeba ustoupit a dveře vybrat neutrální – třeba bílé. V interiéru je doporučováno kombinovat pouze dva druhy dřeva. Pokud máte tedy podlahy a dveře ve dřevě, pozor na to. I když jde o stavební prvky, jsou součástí interiéru. Jestli už teď má interiér dva druhy dřeva, zapomeňte na nábytek z masivu.

Nábytek v obýváku neslouží jako úložný prostor

Co se nábytku týče, kupují lidé často skříně, komody, aby získali více úložného prostoru a byt pak působí splácaným a přeplněným dojmem. Úložné prostory je lépe centralizovat do velkých vestavných skříní či šaten a místnosti zbytečně nezatěžovat přemírou nábytku. Pokud se jedná o byt, můžete vestavěné skříně umístit v předsíni, případně o něco zmenšit ložnici a umístit ji tam. Pak už stačí jen postel a dva noční stolky a ložnice působí uklízeným, čistým dojmem.

Se světlem nešetřete

Ideální je, když do interiéru dopadá dostatek denního světla. Prosvětlený interiér vypadá větší, vzdušnější a hezčí. Více světla v interiéru lze získat i prostřednictvím prosklených dveří a v neposlední řadě kvalitním osvětlením. Pokud máte docela tmavý byt, použijte co nejsvětlejší barvy a začleňte i sklo. Třeba v podobě skleněného jídelního stolu. Pouze centrální svítidlo nestačí. Abyste dobře viděli a vytvořili i zajímavé světelné kulisy, je vhodné přikoupit i další světelné zdroje – lampičky, bodové osvětlení apod.

Obrázky: sararussellinteriors, blog.rismedia