Chladné teploty nutí lidi nosit teplejší oblečení. Klasikou jsou mikiny a hlavně svetry, které si oblíbily především dámy. Často ale nevíme, jak o ně správně pečovat.
Vlna není nic jiného než vlákno získané ze srsti jehňat nebo ovcí. Většinou při jejich stříhání a česání, kdy své rouno prostě nepotřebují. Podstatnou roli hraje také názvosloví, které odlišuje různé druhy vlny a označuje původ. Z ovcí se vyrábí merino, shetland a cheviot. Z lamy pochází většinou alpaka. Kozí srst je základem pro kašmír a mohér. Vše, co pak musíte udělat, je dobře si přečíst štítek na konkrétním výrobku. Pozornost věnujte hlavně certifikaci RWS potvrzující pravost.
Správné praní vlny
Toto „razítko“ se uděluje chovatelům a výrobcům vlny. Přítomnost současně dokazuje, že zvířata mají slušné podmínky a sběr suroviny probíhá etickým způsobem. Dobře, máte tedy příjemný svetr z kvalitní vlny, ale co jeho údržba? V první řadě je třeba neprat vlnu moc často. Sama má obecně protiplísňové vlastnosti i ty antibakteriální, roztoče tudíž dle Genialne nepřitahuje. I experti se proto shodují na tom, že je na místě tento materiál spíš větrat než prát.
Když už svetr perete, je potřeba voda o teplotě nejvýše 30 °C. Jakmile to bude víc, může svetr celkem snadno ztratit svůj tvar. Někdy ovšem ani není třeba prát, stačí použít některý z fíglů na udržení svěžesti svetru, o nichž už jsme na Bydlíme Útulně psali. Při praní v ruce můžete mít občas sklony k agresivnímu drhnutí. To může vlákna těžce poškodit. Jak potvrzuje CandyHome, úplně stačí vlnu jemně promnout ve vlažné vodě se speciálním přípravkem.
Obyčejný čajový sáček má své využití i pří praní prádla. Oživí džíny, mikinu či tričko
Žádné agresivní ždímání
Pozornost svetru věnujte i po praní, nikdy ho neždímejte na sílu. Vodu jemně vymačkat či přiložit savý ručník. Poté svetr nechte proschnout ve vodorovné poloze, stejně jako při praní péřové bundy. Kdybyste ho mokrý pověsili na ramínko, vlastní vahou se výrazně prověsí a natáhne. Mohérové a alpakové kusy perte v ruce ve vlažné vodě, použijte speciální prostředky. Opět platí vyhnout se ždímání, jen je nechte uschnout vleže.