Při výběru nové digestoře je vhodné se zaměřit na několik základních parametrů

Kuchyň je bez digestoře totéž, co kastrol bez poklice. Kvalitní odsavač par zachycuje mastnotu, výpary a pachy, které při vaření vznikají. Díky tomu předcházíme v kuchyni nejen ulepeným povrchům, ale i tvorbě plísní. Dnešní nabídka je pestrá a digestoře se v mnohém od sebe liší. Jak vybrat právě do své kuchyně tu správnou digestoř?

Typ digestoře

V prvé řadě je vhodné vybrat typ digestoře. K těm nejvyhledávanějším patří komínkové. Ovšem neméně oblíbené jsou i ostrůvkové, pokud tedy vaříte v prostoru. Nemáte-li v kuchyni příliš mnoho místa, jsou ideálním řešením podstavné digestoře, ty se instalují pod jednu z kuchyňských skřínek, přičemž motor s horním odtahem je ukryt právě uvnitř skřínky. Jestliže jste spíš minimalističtí, bude se vám líbit podvěsná digestoř, která bezvadně splývá s kuchyňskou skřínkou a na první pohled není téměř vidět.

Výkon

Dalším důležitým bodem je zaměřit se na výkon digestoře. Čím větší kuchyně, tím větší výkon by digestoř měla mít. Existuje na to dokonce i vzorec. Případně si nechte poradit, než si odsavač par zakoupíte nebo necháte přímo instalovat.

Hlučnost

K těm nejtišším digestořím patří komínkové. Jestliže vám však dispoziční řešení vaší kuchyně neumožňuje pořídit si tento typ odsavače par, budete muset zvolit jinou (i když možná o něco hlučnější) variantu. Hlučnost se označuje zkratkou dBA. Čím nižší je dBA, tím tišší odsavač par.

Typy odsávání digestoře

Drtivá většina moderních digestoří dnes již umožňuje odtah nežádoucích par mimo obytný prostor. Mimo to je vhodné zaměřit se na typ filtru. Digestoře s funkcí recirkulace, tedy čištění vzduchu přes filtr, se využívají především v bytech panelových domů – jelikož tam chybí možnosti vyvedení páry ven přes zeď nebo do komína. Pro provoz recirkulace je nutný speciální uhlíkový filtr, který zachycuje pachy z vaření a musí se pravidelně měnit. Naopak odtahové digestoře se umísťují tam, kde ventilační šachta, komín nebo odtahové potrubí je.

Investice

V neposlední řadě záleží také na tom, kolik hodláte do digestoře investovat peněz. Vestavné a podstavné odsavače lze pořídit již od 2 000 Kč. Dražší jsou pak všechny ostatní varianty, které pořídíte s ohledem na jejich výkon od cca 5 500 Kč. Dopřát si však můžete i vysoce elegantní designové digestoře, které vás přijdou až na několik desítek tisíc korun.

Fotografie: Pixabay