
Hnojivo na okurky je pro rostliny důležité. Podpoří zdravý růst, násadu květů a bohatou úrodu. Přihnojujte několikrát za sezonu.
Za necelý měsíc začnete vysazovat na venkovní záhony teplomilné plodiny: rajčata, okurky, cukety, dýně, lilky, papriky. A bude zapotřebí je začít přihnojovat, aby se mohly co nejlépe adaptovat na venkovní podmínky, správně jim narůstala zelená hmota a vy jste se v létě dočkali bohaté úrody. Každý z pěstitelů ví, kdy teplomilné plodiny vysazovat, tak snad jen připomenutí pro začátečníky, že se tak činí po 15. květnu neboli po „zmrzlých“. V případě výše uvedených rostlin totiž nemůžete riskovat, že by je ještě zastihly poslední mrazíky.
Pěstování okurek
Okurky si můžete doma vysít do sadbovačů a předpěstovat si vlastní sazenice. Polní okurky ale také můžete pěstovat přímo z výsevu na záhon, jen musíte semena do půdy vpravit také až koncem dubna či na počátku května. Záleží na aktuálním počasí. Půda musí být alespoň trochu prohřátá (minimálně 12 °C) a mrazíky musí být zažehnány.
O mladé rostliny okurek je zapotřebí pečovat. Pro správný růst a velkou úrodu je nezbytná pravidelná zálivka a odpovídající hnojivo. To si můžete buď zakoupit, anebo je připravit z některých ingrediencí, které máte doma. Dodejte okurkám přírodní živiny a ty je budou stimulovat k hojné produkci plodů.
Za pěstování invazivních rostlin hrozí vysoké pokuty. Je třeba dát si pozor i na bolševník a křídlatku
Kdy a čím hnojit okurky
Pokud na záhoně budete okurky pěstovat z výsevu, můžete je začít přihnojovat až tehdy, když budou mít rostliny 3 až 4 pravé listy. Jestliže však vysazujete předpěstované sazenice, můžete je přihnojit asi dva až tři týdny po výsadbě na trvalé stanoviště. Za tu dobu totiž už prokoření do okolní půdy. Níže uvádíme tři možnosti, jak okurky přihnojovat v průběhu vegetace. Levně a ekologicky. A nezapomeňte, že než budete hnojivo aplikovat, musíte rostlinu pořádně zalít.
- Sušené droždí – připravte si nálev ze tří litrů vody, dvou lžiček cukru a 10 gramů sušeného droždí. Vše promíchejte a nechte odležet 24 hodin. Pak můžete aplikovat v množství asi 5 polévkových lžic k jedné rostlině, jak doporučují na webu Deccoria.
- Tekutý jódový koncentrát – tento přírodní přípravek seženete v lékárně. Do jednoho litru vody přidejte čtyři kapky jódu. Ke každé sazenici aplikujte 3 lžíce tohoto hnojiva.
- Cibulové slupky – slupky z několika velkých cibulí namočte do litru vody minimálně na jeden den, můžete ale nechat klidně 3 dny, radí GardenIsLife. Pak přeceďte a hnojivo pro okurky je připravené. Všechny živiny ze slupek se vylouhovaly do vody a vy můžete rostliny okurek přihnojit opět několika lžícemi získaného hnojiva. Uvedené přihnojování můžete provádět zhruba každé tři týdny.
Kromě uvedených možností je také pro okurky vhodná kopřivová jícha anebo vermikompost. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o tom, jak docílíte, aby byla vaše zahrada bez plevele.
Zdroje: Deccoria, GardenIsLife
Napište komentář