Přírodní prostředky, které pomohou s lepším usínáním

Nedostatek spánku může způsobit další škody, než jen špatnou náladu a podrážděnost. Pokud si noc co noc pravidelně nedopřáváte 7 až 8 hodin spánku, může to vést k obezitě, srdečním onemocněním, cukrovce, předčasnému stárnutí, depresi a dalším zdravotním neduhům. Pravidelné ponocování může vést i k tomu, že si nabouráte rytmus a budete mít problémy s usínáním.

1. Večerní jóga před spánkem

Možná víte o mnoha fyzických i emocionálních výhodách jógy, ale co možná nevíte je, že jóga pomáhá i s nesavostí. Upokojením těla i mysli prostřednictvím jógy se vám podaří lépe usnout a získat hlubší a kvalitnější spánek. Nemusíte být žádný ostřílený jogín. Jógu můžete dokonce cvičit přímo ve vaší posteli. Ať už večer pro zklidnění a lepší spánek nebo hned ráno, pro lepší probuzení a nastartování dne.

2. Éterické oleje

Esenciální oleje pomáhají se zklidněním, relaxací a pomáhají překonat příznaky nespavosti. Krásně voní a jsou skvělou alternativou tabletek na spaní. Vybírat můžete z různých vůní. Skvěle funguje levandule, heřmánek, také kadidlo.

3. Bylinky

Se zklidněním, celkovým uvolněním a lepším usínáním vám mohou pomoci bylinky. Podobně, jako éterické oleje fungují i bylinkové čaje. Koupit si můžete přímo směs určenou pro spaní nebo jednotlivé bylinky: heřmánek, levandule, máta peperná, meduňka, kozlík, šafrán, mučenka, hluchavka, třezalka – výběr je celkem pestrý.

4. Teplá koupel

Pár hodin před spaním si můžete dát horkou koupel, budete se cítit svěže, uvolněně, ale může také pomoci vašemu tělu připravit se na spánek. Joyce Walsleben, Ph.D., docentka na New York University School of Medicine, říká: Pokud zvýšíte teplotu o dva nebo více stupňů prostřednictvím teplé koupele, máte větší pravděpodobnost, že se dostane do hlubokého spánku. Pokud chcete účinky koupele ještě více umocnit, přidejte několik kapek éterických olejů, které vám pomohou zklidnit se, nebo si přečtěte knihu, která pomůže vaší roztěkané mysli.

5. Sacharidy

Věřte tomu nebo ne, existují určité typy sacharidů, které vám mohou pomoci cítit se uvolněně a připraveně na spaní. Teď neříkáme, že je dobrý nápad dát si těsně před spaním bagetu nebo bábovku, ale začlenění jídla obsahující tryptofan k večeři, vám může pomoci cítit se více ospalí. Tryptofan je esenciální aminokyselina, která přirozeně vyrovnává určité hormony a zvyšuje produkci dobrých hormonů, jako je serotonin. Pomáhá také mozku relaxovat. Tryptofan lze nalézt u potravin obsahující prospěšné sacharidy – jako je celozrnný oves, hnědá rýže nebo quinoa. Zkuste tedy přidat tyto potraviny do večerního jídelníčku.