Přírodní smrtící koktejly na mšice. Připravit je zvládnete na koleni. Nestojí skoro nic a fungují lépe než draze zakoupené postřiky

Fotografie: Pxhere

Mšice mohou na zahradě způsobit mnoho problémů a škod. Chcete-li se jich zbavit, musíte jednat velmi rychle. Je vhodné používat ekologické přípravky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Mšice jsou drobný hmyz, který se ukrývá na spodní straně listů nebo stonků rostlin. Obvykle jsou bílé, ale mohou být i žluté, hnědé nebo dokonce zelené. Samička má schopnost vytvářet křídla, která jí umožňují létat k sousedním rostlinám a klást tam vajíčka. Obvykle se živí keři, okrasnými rostlinami a zeleninou. Tito škůdci se rychle množí a také vysávají buněčnou šťávu z rostlin. Jakmile zaznamenáte první příznaky výskytu škůdce, ihned jednejte. Pro začátek vyzkoušejte přírodní postřiky proti mšicím.

Kopřivová kaše

Kopřivová kaše je velmi dobrým řešením, zejména pro zahradní rostliny. Pro přípravu spreje si připravte 10 dkg kopřivových listů a nakrájejte je na malé kousky. Pak je zalijte litrem vody a přikryjte gázou: celý proces kvašení by měl trvat asi tři týdny. Nezapomeňte odvar každý den promíchat, a když přestane pěnit, je to znamení, že je připraven k použití. Poté jej smíchejte s vodou v poměru 1:10. Postřik z kopřivy funguje nejlépe během vegetačního období. Ošetření opakujte dvakrát týdně.

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda na mšice

Dalším způsobem boje proti mšicím je postřik jedlou sodou. Je to levný a ekologický způsob, jak se zbavit škůdců. Jak se směs připravuje? Stačí přidat dvě polévkové lžíce jedlé sody do litru vody a obě složky smíchat. Poté látku nalijte do lahvičky s rozprašovačem a dvakrát týdně ji nastříkejte. Tento přípravek pokryje mšice a znehybní je. Po několika minutách rostliny vykoupejte, abyste je důkladně zbavili veškerého hmyzu.

Olejový sprej s přísadami

Další poměrně neobvyklou možností je sprej na bázi oleje. Použijte k tomu řepkový olej. Smíchejte následující ingredience: ¼ šálku oleje, tři stroužky česneku, tři lžíce pálivé papriky a půl lžíce tekutého mýdla. Vše důkladně rozmíchejte ve čtyřech litrech vody, nalijte směs do lahve s rozprašovačem a nastříkejte. Tuto činnost provádějte dvakrát týdně.

Síla česneku

Česnek je účinný proti mšicím a rostlinám neškodí. Pro postřik si připravte nadrobno nakrájenou hlavičku česneku, vložte ji do sklenice a zalijte vodou. Uzavřete sklenici a nechte ji 24 hodin stát, pak směs přelijte do lahvičky s rozprašovačem a máte hotovo! Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete sprej aplikovat jednou denně.

Fotografie: Depositphotos

Postřik šedým mýdlem

Dalším osvědčeným způsobem boje proti mšicím je postřik šedým mýdlem. Jak ji připravit? Rozpusťte kostku mýdla v jednom litru vody a nalijte ji do láhve s rozprašovačem. Důkladně postříkejte všechny zasažené rostliny, ošetření opakujte dvakrát týdně. Teprve když přírodní prostředky nepomáhají, sáhněte po invazivnějších.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]