Pro přesazování pokojových rostlin existuje během dne jen jeden správný časový úsek

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, která denní doba je pro přesazování rostlin nejvhodnější. Rostliny poté substrát lépe prokořeňují, celkově prosperují a dříve kvetou.

Dobrý pěstitel ví, že jednou za čas je nutné všechny rostliny v nádobách přesadit. S tím, jak rostou, pomalu konzumují ze zeminy všechny dostupné živiny a každý centimetr prostoru vyplňují svými neustále rostoucími kořeny. Nevyhnutelně proto přijde moment, kdy ze svého dosavadního květináče vyrostou a je nutné jim zajistit nový – větší a prostornější. Je-li přesazení úspěšné, rostlina se vám odmění novými listy, bohatým květenstvím a rychlým růstem. Možná ale nevíte, že interiérové rostliny byste měli přesazovat jen v jednu denní dobu.

Jak správně přesadit rostliny

Jestliže jste si domů zakoupili rostlinu, která vám již nějaký čas dělala radost, a náhle jste si všimli, že začala vadnout, žloutnout, ztrácet stabilitu, zbrzďovat se v růstu, nebo tvořit velké množství odnoží, pravděpodobně potřebuje přesadit. Dříve, než se do této činnosti pustíte, nachystejte si čerstvý substrát, nový květináč, rukavice a lopatku a vyzbrojte se i několika důležitými informacemi. Nejčastěji se rostliny přesazují zkraje vegetační sezóny, kdy větší zásah lépe zvládají, avšak někdy není zbytí a musíte je přesadit později.

Jelikož je každý zásah do kořenového balu pro rostlinu extrémním šokem, měli byste ho provádět co nejméně. Při manipulaci s rostlinou se snažte bal nepoškodit. Jakmile rostlinu vyklopíte z květináče, jemně balem několikrát udeřte do dlaně své druhé ruky a vyklepejte z něj přebytečnou zeminu. Jakmile rostlinu přesadíte, je dobré ji ihned několikrát zalít a přihnojit. Také ji umístěte zpět do podmínek, které měla předtím (byly-li vyhovující). Vyhněte se nicméně jejímu zkracování nebo tvarování, mohlo by to být na ni příliš.

V kterou denní dobu přesazovat

Možná jste někdy přemýšleli, zda může přesazování rostlin ovlivnit denní doba. V případě venkovních rostlin jste pravděpodobně dospěli k názoru, že ano – jestliže začnete přesazovat venkovní rostliny kolem poledne, vystavíte je působení přímých a nemilosrdných slunečních paprsků a zároveň největšímu teplu z celého dne. Snadno se vám potom stane, že zvadnou. Ovšem platí něco podobného i o interiérových rostlinách? Botanici se shodují na tom, že ano.

Fotografie: Pixabay

Jediným časem, kdy můžete bez obav rostliny přesazovat, je ráno (a někdy i večer), respektive ta část dne, kdy teplota v místnosti dosahuje 15–20 °C. V opačném případě vystavujete rostliny horku a s tím spojenému teplotnímu šoku, který by je mohl zahubit. Nejvhodnější jsou na přesazování dny se zataženou oblohou a stálou teplotou, kdy nehrozí její nečekané výkyvy. Při přesazování rostlin je tedy vždy dobrý nápad sledovat předpověď počasí a připravit si vše potřebné dopředu (popřípadě si nařídit budík).

Zdroj: Porady Interia