Proč je pro psychickou rovnováhu prospěšné pustit se do kutilských projektů

Fotografie: Freepik

Projekty, do nichž se pustíte vlastními silami, tedy DIY, představují drobné i větší manuální práce s jasným výsledkem. Ty mohou být prospěšné pro vaše mentální zdraví především v období výrazných omezení.

DIY (Do it yourself) projekty, tedy takové, jejichž výsledkem jsou kreativní výstupy (předměty, nábytek, dekorace), které si vyrobíte sami, mohou zejména v tomto období, kdy trávíme spoustu času doma, velmi pomoci našemu psychickému zdraví. Manuální práce podporuje zručnost a jemnou motoriku, jedná se o fyzickou aktivitu, při níž se často musíte hýbat, a navíc nechá váš mozek si odpočinout od namáhavých úkolů. DIY projekty přináší pro každého řadu výhod, jež vám pomohou k relaxaci a lepšímu pocitu i mentálnímu naladění. V čem tedy spočívá jejich kouzlo?

Proč se vrhnou na DIY projekty

Běžný život, který není omezen restrikcemi, nabízí řadu různých příležitostí, jak se realizovat, ať už v sociální, kulturní nebo pohybové rovině. Nejen během pandemie, ale také například během zimních měsíců, kdy jsou příležitosti pro zábavné aktivity výrazně limitované, představují DIY projekty velmi příjemný způsob, jak trávit volný čas, a navíc získat žádoucí zručnost a zkušenosti. Zde jsou jejich největší výhody.

Fotografie: Freepik

Zábava i oddech

Primární výhodou DIY projektů je možnost zcela vypnout mozek a soustředit se na jednu konkrétní činnost s jasným cílem. Zejména v této době, kdy nedokážeme určit, jaká budoucnost nás v nejbližších měsících čeká, je viditelnost jasného cíle velmi povzbuzující, spoustě lidí může takový projekt navíc pomoci vyrovnat se se smutkem či steskem a mohou v nich nalézt útěchu.

Manuální práce

Velká část našich životů probíhá prostřednictvím virtuálního prostoru poskytovaného různými zařízeními. Projekty DIY poskytují příjemnou možnost odpoutat se od digitálního světa a současně vytvářet něco přímo vlastníma rukama. Jak se ukazuje, právě manuální činnosti jsou prospěšné při snaze odbourat depresivní či úzkostné stavy.

Pocit dobře odvedené práce

Pokud dokončíte DIY projekt, máte k dispozici jeho výsledek, který je obvykle funkční a odpovídá vašim představám. Uzavření takového projektu vám dodá pocit dosažení cíle, který má v lidském hodnotovém žebříčku významnou pozici.

Naučíte se nové věci a podpoříte vlastní soběstačnost

DIY projekty vás obvykle donutí nastudovat si potřebné materiály a postup, abyste dosáhly optimálního výsledku. Tyto znalosti vám pomohou nejen být méně závislí na cizí pomoci, ale také si rozšíříte své obzory v oblasti profesní zdatnosti.

 Společné pohybové aktivity

DIY projekty nemusíte vykonávat sami, ale můžete do nich zahrnout celou vaši rodinu. Najdete si tak společnou aktivitu, při níž se budou prohlubovat vaše vztahy, ale také dosáhnete potřebného rozptýlení mysli a pohybu.

Zvelebování domácnosti

Při DIY můžete často narazit na problémy vaší domácnosti, které budete nuceni vyřešit, abyste dosáhli kýženého cíle. Tímto způsobem se vám může podařit z vašeho příbytku vytvořit zcela nový mnohem pohodlnější a lépe funkčně využitý prostor.

Zdroj: Goodhousekeeping