Malé domky se těší stále větší oblibě díky nízkým nákladům. Majitelé si i přesto užívají pohodlí a elegance

Fotografie: AcornToOak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bydlení v Americe je velmi drahé. Ve srovnání s předchozím rokem vzrostly ceny asi o 12 %. To je opravdu drsné a také to vysvětluje, proč v bydlení mizí až polovina příjmu obyvatel.

Pak ale přichází minidomky. Jsou ekologické, velmi trendy, a především cenově dostupné. Podle analýzy na webu Fool z roku 2022 navíc 63 % mileniálů zvažuje nákup právě tohoto typu bydlení. Není to přitom vůbec překvapivé, protože minidomky jsou skutečně populárnější než kdy dříve. Globální trh vyrostl v roce 2022 o 4 %, do 2026 by měl dosáhnout velikosti 4,7 miliardy dolarů. Důvodů pro oblibu je nepochybně hodně. Proč se k nim tedy lidé tolik uchylují?

Náklady na tradiční formu

Tradiční bydlení už může dnes snadno vyluxovat vaše peněženky. Nejde jen o samotné náklady. Jsou zde hypotéky, daně nemovitosti i údržba. Ve srovnání s tím jsou minidomky jako peříčko. Není proto divu, že je trh tak stabilní a čistě roste. Na BydlímeÚtulně.cz nezaznívá téma mobilních domků rozhodně prvně. Průměrná cena profesionálně zkonstruovaného minidomku je asi 60 000 dolarů (cca 1,3 milionu Kč), což odpovídá velikosti 19 metrů čtverečných celkové velikosti.

Měsíční náklady pak dosahují asi 600–1 000 dolarů (cca 13 000–22 000 Kč) a zahrnují vše potřebné. Příkladem je luxusní kousek v Davenportu na Floridě. Po celém domě funguje wifi. To kromě přístupnosti sítě znamená kompletní kontrolu nad domem skrze aplikaci. Majitel naprosto miluje dřevěnou vanu, která se dá v případě potřeby zcela odstranit. Zaujme také na zakázku vyrobené vitrážové okno. Podlouhlý domeček jako z pohádky je také pojízdný.

Za pouhých 16 000 Kč koupili dům v dezolátním stavu. Svépomocí ho přestavují na svůj vysněný domov

Vše pro pohodlný život

Jakmile vstoupíte, spatříte pohovku, lednici i kuchyni, rovněž udělanou na zakázku. Výborným řešením je dřevěné víko sporáku, které slouží jako další pracovní deska. Není tu nic zbytečného a cokoli se dá použít více způsoby. Modulární stavebnictví ale už není jen doménou jednotlivců nebo rodin. Chytl se ho i veřejný prostor, což je vidět čím dál tím víc. TVBydlení to ukazuje na příkladu letiště v Senegalu, bytovém domě v Paříži nebo přístavbě nemocnice v Karviné.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]