Díky nejnovější metodě pěstování rajčat vzhůru nohama nemají škůdci šanci. Zvládne to i laik

Fotografie: Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0 / Kolforn

Že rajčata nemohou dělat akrobatické cviky? Udělejte si z nich cvičence už od sazenic a těšte se z bohaté úrody.

Spousta místa, spousta vody, spousta pozornosti. Stojí vůbec rajčata za tu spoustu práce? Určitě! A co víc, jejich pěstování si můžete v mnoha ohledech usnadnit. Stačí je zasadit poměrně netradičně „hlavou dolů“ do plastových lahví. Jaké výhody vám to přinese?

Práce, práce a zase práce

Pěstování rajčat není nijak složitá disciplína, ale leckterému zahradnickému začátečníkovi by se z ní mohla zatočit hlava. Už jen samotné sázení má řadu pravidel, jak zmiňuje portál iReceptář, nehledě na nutnost vyštipování „vlků“ či kolíkování. Ani při dodržení veškerých psaných i nepsaných pravidel ale nemá pěstitel jistotu, že se chutné úrody dočká.

Další ve frontě jsou tu totiž nemoci a škůdci. Web AgroBio vyjmenovává například plíseň na listech nebo samotné rostlině, dále suchou hnilobu nebo záškodníky, jako jsou třeba slimáci. Většině těchto nepříjemností se lze přitom vyhnout tím, že rajčata zasadíte vzhůru nohama. Daný způsob navrch ušetří velké množství místa na záhonku, kde tak můžete vysadit něco jiného. A hodí se i v případě, že rajčata pěstujete na balkóně.

Toto domácí hnojivo působí na rostliny lépe než jakékoliv drahé alternativy. Zvládne to každý

Když rajčata dělají stojky

Na tento způsob pěstování rajčat budete potřebovat tolik plastových lahví, kolik sazenic plánujete vysadit. Nejlépe vám pro tento účel poslouží baňky o větším objemu, jako je třeba 5 nebo rovnou 10 litrů. V případě nouze by ale měly vystačit i dvoulitrové lahve od limonády. Postup je následně velmi jednoduchý – podle webu Genialne je zapotřebí seříznout lahvím spodní třetinu. Poté je naplňte kvalitní zeminou a skrz hrdlo do nich zasaďte sazenice.

zralá rajčata
Fotografie: Pixabay

Takto zavěšené rostliny nepotřebují o moc více pozornosti než rajčata klasicky zasazená v zemi. Největší nevýhoda tak spočívá víceméně v tom, že vyžadují šetrnější zálivku a neobejdou se bez kvalitního hnojiva. Na jedno takové hnojivo, jehož základem jsou kvasnice, jsme vám nedávno přinesli tip na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*