Renovace domácnosti s dětmi aneb jak se na ni připravit a vše přežít ve zdraví

Renovace domova je pro každého stresující záležitost. A s dětmi o to větší. Chce to připravenost, plán, trpělivost a rozdělit svůj domov na dvě odlišné části: na přestavbu a na bydlení. Určitě by nebylo vhodné rozbombardovat celý byt či dům a nemít kousíček, kde můžete normálně fungovat. Vzít renovaci jedním vrzem je určitě rychlejší a lepší, ovšem ne v případě, že máte děti nebo nemáte možnost spát u příbuzných či na hotelu. Přinášíme vám pár tipů, jak zvládnout renovaci i s dětmi.

Načasování a plánování

Načasování a plánování může ušetřit spoustu trápení. Ačkoliv je renovace ideální v letním období, je lépe naplánovat ji mimo prázdnin. Pokud renovaci naplánujete ve školních dnech, budou děti po většinu dne mimo prach a hluk. Je-li možné dětem zařídit ještě i jiné mimoškolní aktivity, udělejte to. To zajistí, že budou děti v bezpečném a pohodlném prostředí. Zkuste si domluvit i hlídání u rodiny či přátel.

Připravte si dopředu jídlo

Pokud to jen půjde, připravte si předem na toto období jídlo. Něco můžete zavařit, něco zamrazit. Pokud se renovace týká i kuchyně, pak lednici umístěte v obytné části a pořiďte si tam alespoň provizorní kuchyňský koutek s elektrickým vařičem. Zjistěte si předem recepty na nějaká rychlá, chutná a výživná jídla. Využít můžete také stravování mimo domov – u rodiny, přátel nebo v restauraci.

Obaly a kryty

Při každé větší renovaci se nadělá nepořádek a víří se prach. Snažte se vše přikrýt, pořiďte si různé kryty, obaly a do obytné části nechoďte v pracovním, zaprášeném oblečení. Takto by se snadno dostal i nepořádek a chaos do obytné části.

Zajistěte bezpečí

Pokud máte hodně malé děti a nemáte hlídání, musíte se jako manželé spoléhat jeden na druhého. Zatímco jeden pracuje, druhý se věnuje dětem. Nikdy nenechávejte děti bez dozoru. Hrozí úraz. Jestliže máte malé i větší děti, můžete ty větší pověřit hlídáním menších nebo pomocnými pracemi.

Dodržte rutinu

Vždy slyšíme, jak důležitá je pro děti rutina. Navzdory skutečnosti, že váš dům může být v nepořádku, je stále možné zachovat smysl pro pořádek prostřednictvím rutiny. V závislosti na věku vašich dětí to může znamenat různé věci. Každý den si můžete dát snídani ve stejnou dobu – pomůže to vaší rodině začít den s pocitem normality.

Dopřejte starším dětem koníčky, mladším čas na hraní apod. Pokud je součástí renovace i vaše ložnice či dětský pokoj, snažte se zajistit klidné místo pro spánek, psaní úkolů či hraní dětí. Mohlo by to znamenat, že budete všichni ubytování v obývacím pokoji po dobu několika týdnů, což je v pořádku, pokud je v tom určitý stupeň organizovanosti.

Udržte kontrolu nad situací

Renovace domácnosti může vyvolat celou řadu nepředvídatelných problémů. Například, že instalatérská práce bude trvat déle, než jste původně předpokládali. Taková překvapení mohou znamenat nápor na nervy. Je důležité, aby dospělí řešili tyto problémy mimo dětí, aby jim pomohli udržet pocit normality a klidu. Poslední věc, kterou vaše děti potřebují během renovace, je obávat se, že jejich rodiče ztrácejí kontrolu nad situací. Zejména problémy s penězi mohou u starších dětí vyvolávat úzkost. Vaše starosti a obavy se mohou filtrovat na ně, takže je důležité, aby tyto diskuse mezi dospělými probíhaly v soukromí. Děti jsou jako houby a nasají do sebe váš stres.

Udělejte si společné volno

Někdy může být tento proces zdlouhavý a otravný, nejen pro rodiče, ale zvlášť pro děti. Udělejte si i během renovace bytu/domu na sebe všichni čas a vyrazte na výlet. Zkuste spolu trávit čas příjemně. Všem to prospěje.

Obrázky: refreshrenovations