Rozlučte se během léta s rozpálenou domácností. Příjemnou teplotu lze udržet i bez klimatizace

Přes den peče sluníčko a během noci sálají domy teplo. Někdy nepomohou ani dokořán otevřená okna a špatně se usíná. Horké sluneční paprsky, které do domu pronikají skrze okna dokáží domov proměnit v neobyvatelnou pec. Jestliže nemáte a neuvažujete o pořízení klimatizace, lze využít některých triků, které sníží teplo v interiéru, aby se v něm pobývalo příjemněji.

Správné větrání a zastínění oken

Naučte se větrat pouze brzy ráno a večer. Nejchladnější vzduch bývá kolem 4 hodiny ráno, ale kdo by kvůli větrání chtěl vstávat. Proto otevřete okna již večer a nechte dům vyvětrat přes celou noc. Ráno okna zavřete, aby nemohlo dovnitř proudit teplo a okna zastiňte, aby nemohly pronikat sluneční paprsky.

Zastiňte ty největší plochy, jako jsou balkonové dveře či dveře na terasu. Zkrátka největší plochy, které propouštějí nejvíce tepla a vytvářejí skleníkový efekt. Ideální je venkovní clonění (předokenní rolety a žaluzie) neboť díky tomuto typu clonění nedochází k ohřívání skleněné plochy. Dobrým řešením jsou i protisluneční fólie. Umísťují se trvale na vnější stranu okenních skel. Počítejte však s tím, že budete mít tak či onak v interiéru méně denního světla.

Chytré nátěry

Jestli něco dobře funguje, pak jsou to chytré nátěry. Jde o reflexní či termoizolační nátěry fasád a střech. Tyto speciální nátěry dokáží odrážet sluneční záření a teplo.

Stromy u domu

Další možností, jak zamezit tomu, aby bylo v interiéru vedro k zalknutí, jsou stromy. Jsou schopny absorbovat až polovinu tepla. Pěkně rostlý strom s korunou o průměru cca 10 metrů má totožný účinek jako klimatizace s výkonem 22,4 kW. V jeho stínu má vzduch vždy o něco nižší teplotu. Teplotu v domě dokáže srazit až o 5 stupňů.

Ventilátor a led

Jednoduchým způsobem můžete ochladit místnost i tak, že si zapnete klasický větrák, před který umístíte lavor nebo kyblík s ledem. Do místnosti tak bude foukat studený vzduch. Už samotný ventilátor dokáže nejen rozhýbat vzduch, ale také lehce ochladit.

Namočte závěsy a záclony

Možná to zní divně, ale skutečně to pomáhá. Vzduch proudící dovnitř se ochladí a zvlhčí, tím klesne v místnosti teplota o několik stupňů. Pokud závěsy nemáte, namočte třeba prostěradlo a pověste na okno.

Fotografie: Freepik