Oblíbené pokojové rostliny: Jejich vliv na zdraví a pohodu je větší, než se na první pohled může zdát

Fotografie: Depositphotos

Řada pokojových rostlin dokáže zbavit vzduch ve vašem domově veškerých toxinů, díky čemuž se budete cítit mnohem více pohodově.

Pokud hledáte způsob, jak se zbavit přebytečného stresu, bolesti hlavy nebo věčné malátnosti, obklopte svůj domov pokojovými rostlinami – ty totiž kromě krásné dekorace přináší řadu přínosů pro vaše zdraví, včetně pocitu větší pohody, který se dostaví díky jejich schopnosti čistit vzduch od toxinů. Podle odborníků to však zdaleka není vše, a proto se níže seznamte s těmi nejlepšími pokojovými rostlinami a jejich benefity pro naši pohodu a zdraví.

Pěstování rostlin pro větší pohodu

Mnoho vědeckých studií již dříve potvrdilo fakt, že různé formy kontaktu člověka s rostlinami mají velmi pozitivní vliv na jeho pohodu, náladu a zdraví – mnoho lidí již nepěstuje v bytě rostliny pro dekoraci, ale kvůli očistě vzduchu a navození správné atmosféry, neboť jsou schopny například snížit krevní tlak a srdeční frekvenci. Pro zbavení se depresí a přílišného stresu pak odborníci doporučují zase pěstovat menší hrnkové rostlinky, které člověka dokážou zbavit špatných myšlenek a nálad.

Fotografie: Unsplash

Již po staletí je známo, že lidé, kteří jsou častěji v kontaktu s přírodou, jsou šťastnější a zdravější, ovšem v současné době, kdy většina z nás bydlí v betonových a uzavřených prostorách, je velmi těžké si toto hluboké soužití dovolit. Naštěstí však lze tento problém snadno vyřešit, a to přidáním určitých pokojových rostlin do vašeho domova – na ty nejlepší z nich se můžete nyní podívat níže.

Léčivý jasmín

Nejenže léčivý jasmín krásně voní a vypadá nádherně v každém interiéru – je to rostlina, kterou doporučují přidat do svého domova sami specialisté na aromaterapii. Vůně jasmínu působí relaxačně, zmírňuje stres a úzkost a pomáhá udržovat emoční rovnováhu, což je velmi důležité zejména během terapií nebo léčby závislosti. Navíc působí antidepresivně a dokáže stimulovat váš mozek, čímž zvyšuje jeho aktivitu.

Citrusové stromy

Mít doma citrusovník je velmi dobrý nápad, neboť jde o rostlinu, kterou si většina z nás spojuje s teplem a svěžím mořským vánkem, což už samo o sobě vypovídá o jejím účinku na naši pohodu. Citrusové stromy však obsahují řadu éterických olejů, které mají uklidňující účinek při stavech nervového vypětí, což znamená, že pouze to, že je ucítíte, zlepší vaši koncentraci a stimuluje váš mozek.

Fíkus malolistý

Tato rostlina dokáže rozkládat ve vzduchu karcinogenní organické sloučeniny a jiné nebezpečné látky, včetně oxidu uhelnatého nebo amoniaku, díky čemuž má velký vliv na naše zdraví. Fíkus navíc stimuluje naše tělo a mozek a dodává nám energii, ovšem je zapotřebí, abyste si zapamatovali, že potřebuje pobývat na světlých místech, neboť vyžaduje dostatek slunečního záření – v opačném případě by mu mohly opadat listy, nebo by vám mohl zemřít.

Fotografie: Freepik

Gardénie jasmínovitá

Ačkoliv je gardénie poměrně náročná rostlina na pěstování, při správné péči se vám dokáže odvděčit krásnými bílými květy a nespočtem zdravotních přínosů – její vůně vám nejen zajistí brzké zlepšení nálady, ale také utlumí přebytečný stres a polámané nervy. Jde navíc o rostlinu, již lékaři doporučují do domácnosti lidem, kteří trpí nespavostí a psychickými poruchami.

Toulcovka (lopatkovec)

Toulcovka neboli lopatkovec je rostlina, která poskytuje velké množství kyslíku, což z ní činí ideální volbu do bytu, v němž se nachází přítomnost smogu snižujícího kvalitu vdechovaného ovzduší. Podle odborníků se ji nejvíce vyplatí umístit do ložnice, neboť vám dokáže díky svým přínosům zajistit zdravý spánek. Toulcovka navíc dokonale absorbuje kouř z cigaret, a proto by neměla chybět v domácnosti každého kuřáka.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]