Solitér – nábytek pro kreativní duše

Solitér je v podstatě nábytek různého druhu. Určen je pro samostatné umístění někde v místnosti. Je plně funkční, ale zastává rovnou i dekorativní úlohu. V interiéru se od ostatního nábytku odlišuje svým stylem, tvarem nebo barevným provedením a vytváří tak dramatický akcent.

Solitérní nábytek propůjčí interiéru individuální ráz právě tím, že se liší od všeho ostatního, přitom nenarušuje celkovou harmonii místnosti. K nejběžnějším solitérním kouskům v oblasti sedacího nábytku patří pohovka, křeslo, otoman, lenoška. Mezi další druhy solitéru však patří i stojací nábytek, jako je komoda, konferenční stolek, TV stolek apod.

Solitérní sedací nábytek

V posledních letech jsou solitéry v podobě křesel velkým trendem. Rozhodně neplatí zásada, že k sedací soupravě musíte koupit stejná křesla. Pravdou je, že pokud by byla křesla totožná se sedací soupravou, požadovaný efekt by se nedostavil. Buďte kreativní a nechte vyniknout odlišnost, díky tomu získáte originální interiér.

Kontrastní prvek v interiéru přitahuje pozornost a nemusí být jen výsadou estetiky. Ať už křeslo či křesla nebo jiný typ sedacího nábytku by měl plnit i praktickou funkci. V prvé řadě jde o pohodlí a reálné využití nábytku – nejde jen o pastvu pro oko.

Doplňky a dekorace

Nemusí jít vždy pouze o nábytek, co se odlišnosti a zajímavosti týče. Probudit interiér lze i díky zajímavému rámu zrcadla, originální knihovně, stylové stojací lampě, netradiční polici a dalším bytovým vybavením. Většinou jde o nadčasové kousky, a proto se hodí do moderních i venkovsky zařízených domácností.

Pokud se vám nechce příliš investovat, můžete pořídit originální kus nábytku či dekorace v bazaru s nábytkem, na půdě u babičky, případně v některém e-shopu nabízející handmade. Nicméně ne vždy musí jít o historické předměty. Solitér vytvoříte i z nového nábytku, který se nikde nehodí. Stačí kousek tapety, barvy a trochu fantazie.

 

Solitéry nejen v obýváku

Nejčastěji se solitéry pořizují do obývací místnosti, což je škoda. Originální kredenc či příborník může rozzářit kuchyni nebo jídelnu. Určitě neplatí, že solitéry se pořizují pouze do vintage domácností. Své místo mají v moderní domácnosti, protože dokážou zahřát, zútulnit a ozvláštnit.

Obrázek: pixabay.com