Soužití se starší generací aneb bydlíme v jednom domě s rodiči a nedělá nám to problém

Bydlet s rodiči ve společném domě či větším bytě, může být někdy skutečný očistec. Každý může mít jiné zvyky a představy. Starší generace inklinuje k tomu, na co je zvyklá a mladá se snaží být zase moderní a dělat si věci po svém. Nezřídka tak dochází ke střetu zájmů. Na některých věcech je zkrátka důležité se předem domluvit. Ať už jde o peníze, vymezení osobní zóny, klepání, tolerování soukromí i úklid společných prostor.

Vícegenerační domy, kde bydlely dvě i tři rodiny pohromadě byly dřív spíš otázkou vesnice. Pak se od tohoto „praktického“způsobu života upustilo a dnes se k němu lidé opět vracejí, protože je čím dál těžší, aby si dnes mladý člověk obstaral své vlastní bydlení. Dosáhnout na hypotéku není snadné a zadlužit se do důchodového věku asi není pro každého. Pokud i vy bydlíte s rodiči pod jednou střechou, pak možná uvítáte nějaké ty rady a tipy pro poklidné soužití.

Finance

Peníze bývají nejčastějším předmětem sporů. Zvlášť, má-li jedna z generací do kapsy hlouběji. Většinou to bývají rodiče, ale není tomu tak vždy. Hlouběji do kapsy může mít i jejich potomek, který dlouho nezavadil o práci. Proto nenechávejte tyto záležitosti náhodě. Předem si domluvte, kdo co bude hradit a rozhodně by to mělo být spravedlivé s přihlédnutím k finančním možnostem. Domluvte se také předem na tom, jak naložíte s přeplatkem anebo jak budete řešit případné nedoplatky.

Hospodaření

Předem se také domluvte na tom, zda budete hospodařit/vařit společně nebo každý zvlášť. To by znamenalo rozdělit finance nejen na elektřinu, plyn, popelnice a jiné nezbytné poplatky, ale i na jídlo. Zda se budete stravovat společně nebo rodiče a děti zvlášť. Někdy je nutné koupit novou (větší) lednici a rozdělit na moje a tvoje. Jak to bude fungovat u vás, záleží na vaší domluvě. Pokud máte dvě bytové jednotky, pak asi není moc co řešit.

Optimální teplota

Časté hádky vznikají také kvůli tomu, že mladí si chtějí přitopit, starší šetří a nevadí jim, když je v domě (v bytě) chladněji. Předem si domluvte i takovou malichernost, aby hádky nevznikaly skutečně kvůli hloupostem. Pokud přikládáte do kamen, domluvte si, kdo kdy bude topit.

Společné prostory

Jestliže máte dům rozdělen na dvě bytové jednotky, ale patří k nim i společné prostory, jako je toaleta, koupelna, chodba – pak se domluvte na úklidu. Budete-li využívat i společnou kuchyni, domluvte si, kdo kdy vaří a vždy po sobě uklízejte. Totéž platí v případě, že používáte jednu pračku. Kdo a kdy bude prát + nenechávejte po sobě nepořádek.

Kuřáci – nekuřáci

Pokud jste jedni kuřáci a druzí nekuřáci, pak opět záleží na lidské domluvě. Možná, že dům patří rodičům, kteří kouří. To však neznamená tolerovat jejich zlozvyk. Prostě slušně požádejte, zda by nebylo možné domluvit si nějaký kompromis, aby kouřili v určitých místnostech, aby zápach z cigaret nepronikal k vám.

Klepání na dveře

Slušností je klepat na dveře. To neznamená, že když bydlíte v jednom domě, můžete vpálit bez zaklepání do obytné zóny jeden druhého. Přestože bydlíte v jednom domě, když jdete na „návštěvu“ klepejte. Rovněž se předem ohlaste, že hodláte přijít a zda se to hodí.

Noční klid

Starší generace preferuje spíš klid. Mladí si rádi pozvou přátelé a chtějí se bavit. Pokud se nebudete navzájem respektovat, může docházet ke střetům. Buď se zeptejte, zda nevadí, když se návštěva zdrží déle, protože budete slavit anebo prostě respektujte noční klid a po desáté hodině večerní už žádné party. Rozumná domluva je vždy lepší než přehlížení pravidel a neohleduplnost.

Obrázky: stream.org, blackpressusa.com