Správné skladování česneku vyžaduje dodržování několika pravidel, díky kterým si zachová všechny důležité látky

Fotografie: Freepik

Česnek je známou zeleninou, kterou používá k vaření nejen každá česká domácnost, ale také lidí po celém světě. Důležité však není jen pěstování a správná péče i sklizeň, ale také skladování česneku. Díky správnému postupu se vyhnete plísním i vysychání.

Česnek používali již naši předci v široké historii. Ať už ho používali za spirituálním účelem pro vymítání zlých sil nebo k ochucení svých pokrmů, vždy byl pro každou domácnost důležitou a účinnou složkou. Díky česneku totiž můžete udržet svou pevnou imunitu ve správné formě nebo připravit výborné jídlo.

Fotografie: Freepik

Česnek pomáhá našemu zdraví víc, než si myslíte

Skutečnost, že je česnek opravdu zdravý a prospěšný pro naši imunitu, je veřejně známá věc. Víte ale, v čem nám nejvíce dokáže pomoci? Ty nejdůležitější účinky jsou v celém spektru našeho těla, nejen jako prevence proti nachlazení. Mezi nejlepší pozitivní účinky česneku patří:

  • podporuje odkašlávání a zprůchodní dýchací cesty
  • odstraňuje střevní parazity
  • stimuluje krevní oběh
  • léčí křečové žíly

Jak správně uskladnit česnek? Známe ty nejlepší metody

Pro udržení všech důležitých živin v česneku je velmi důležitá i forma uskladnění. Je důležité myslet na to, aby česnek nevyschnul ani nezplesnivěl. Při sklizni dbejte na to, aby byl česnek vykopaný ze země za suchého a teplého počasí.

Po vykopání nechte chvíli ještě venku na vzduchu pro úplné vyschnutí ze země, poté již můžete kořeny i stonky odříznout. Někteří zahradníci nechávají stonky schválně dlouhé, aby mohli česnek splétat do copánku. I tak je totiž možné česnek skladovat.

Fotografie: Freepik

Zimní česnek je oproti tomu letnímu o něco méně trvanlivý. Obvykle vydrží uskladněný nejdéle do konce roku, v lednu již začíná hnít a klíčit. Mnohem více trvanlivější variantou je letní sklizeň česneku, právě díky suchému uskladnění.

Optimální teplotou pro uskladnění česneku je v rozmezí -2 °C až +2 °C, vydrží však v dobrém stavu až do 20 °C. Česnek skladujte vždy v temné místnosti a ukládejte ho do otevřených beden nebo plátěných pytlů, aby měla sklizeň dostatek vzduchu kolem sebe.

Nežádoucí skladování je jakékoliv ve velké blízkosti u zelí, brambor, mrkve nebo řepy. Tyto druhy zeleniny se s česnekem při skladování moc nepřátelí. Česnek můžete také skladovat klasicky v lednici, tam vám však vydrží pouze 2-3 měsíce.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]