Správný návrh interiéru musí být praktický, útulný a dokonale sladěný

Abyste měli dokonalý domov, je třeba myslet na správný návrh interiéru. Než ho začnete vybavovat, je dobré mít vše promyšleno. A jelikož byt přece jenom nezařizujete každý den, je dobré podívat se na to, co byste měli dodržet a na co byste měli myslet.

Funkčnost místností

Ujasněte si to, jaké funkce budou vaše místnosti mít. Tedy k čemu budou konkrétně sloužit. Příkladem dnes bývá populární propojování obývacích pokojů s kuchyní. Zde je třeba jasně definovat část obývací, která bude sloužit třeba k odpočinku, a část kuchyňskou, která bude sloužit k přípravě jídla.

Rozdělení na zóny

Návrh interiéru by měl počítat také s rozdělením jednotlivých zón. Z nich by mělo být patrné, k čemu jsou určeny. Také je vhodné je opticky nějak rozdělit. Zde mohou přijít vhod třeba barové pulty, kuchyňské ostrůvky, různé stěny a zástěny, nebo klidně i japonské stěny, či vertikální žaluzie, nebo i klasické rolety.

Výběr vhodné barvy

Budete na ni koukat každý den, a tak myslete na to, že návrh interiéru by měl souviset s výběrem opravdu vhodných odstínů. My doporučujeme jít klasickým rozložením. Nejprve zvolte neutrální barvu, která bude dominovat. Potom přidejte doplňkovou barvu, kterou bude mít nábytek, podlaha, koberce a bytový textil. Na závěr to jsou akcentní barvy – třeba na různých dekoracích.

Volba stylu

Návrh interiéru by měl respektovat také styl, pro který se rozhodnete. Může být moderním, může být nadčasový, může se jednat o styl provensálský nebo vintage, stejně jako existují styly skandinávské, neoklasicistní, nebo takzvané eko styly. Je na vás, kudy se rozhodnete jít.

Zdůraznění několika částí

Jsou v interiéru věci, od kterých budete chtít lehce odvést pozornost? Pokud ano, tak to udělejte tak, že zdůrazníte jiné. Výraznou dekorací, výraznou barvou, nebo výrazným motivem. Pomoci si můžete jak velikostmi, tak i tvary, nebo barvami. Zároveň tak zajímavě narušíte i celkovou jednotvárnost vašeho interiéru.

Potřeba ergonomie

Nemyslete jenom esteticky. Myslete také prakticky. Ergonomie je vždy velmi důležitá. Je televize ve správné výšce? Odpovídá výška gauče vašim potřebám? A navazuje na něj kuchyňský stolek? Je v kuchyni pracovní deska v optimální velikosti? A co jídelní stůl – vyhovuje vám a budete k němu mít správně vysoké židle? I to jsou věci, na které je třeba pomýšlet.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]