Stylový moderní byt vznikl citlivou rekonstrukcí v historické budově

Rekonstrukce historických domů a jejich přestavby na moderní byt jsou v poslední době velmi oblíbené a vyhledávané. Jejich výsledkem je totiž zcela jedinečné a originální bydlení se zcela jedinečnou atmosférou. Příkladem takového bytu je i následující byt s názvem Pushka, který vznikl v památkové zóně ukrajinského hlavního města Kyjeva a který vytvořilo architektonické studio 2B.group.

Zachování starých a původních rysů

Když architekti posuzovali dvoupodlažní prostory, ve kterých měl osmdesát metrů čtverečních velký byt vzniknout, odhalili původní zdivo skryté pod vrstvami omítky a také staré dřevěné stropní trámy. Uvědomili si, že tak získali zcela jedinečnou příležitost a rozhodli se, tak jak je při rekonstrukci historických budov obvyklé, snažit se co nejvíce původních věcí zachovat a využít je co nejvhodnějším způsobem v novém bytě.

Tyto původní materiály a prvky vytváří velmi nevšední a autentické pozadí pro moderní byt a zároveň zdůrazňují čistotu moderních forem, tvarů a textur. Nalezení rovnováhy mezi starým a moderním a zároveň zachování integrity celého prostoru bylo jedním z hlavních cílů architektů.

Prvním, čeho se architekti rozhodli využít, byly staré dřevěné trámy, které vyčistili a ošetřili speciálním lakem, tímto způsobem se jim podařilo zachránit devadesát procent původních dřevěných nosníků. Dalším krokem byla obnova starého zdiva, kde museli bohužel v některých částech přistoupit k jeho náhradě, neboť některé cihly byly příliš poškozeny.

Naštěstí se jim podařilo najít téměř totožné a na první pohled nikdo nic nepozná. Mezi další nevšední architektonická řešení patří vestavěné žaluzie, které jsou skryté v obložených stěnách podkroví, a také dále víceúčelové ručně smontované kovové schodiště vedoucí z přízemí do podkroví.

Neuvěřitelně promyšlený prostor

V přízemí bytu se nachází kuchyň a jídelna, velký obývací pokoj s filmovým projektorem, šatna, koupelna a komora. V horním patře se poté nachází ložnice s koupelnou, kancelář, pokoj pro hosty s koupelnou, šatna a prádelna. Interiéry byly vybaveny moderně laděným nábytkem minimalistického stylu, který ale skvěle ladí s obložením stěn i s původními trámy. Dominantními barvami jsou především šedá, bílá a světlé odstíny dřeva. Celkově byt působí velmi příjemným, moderním, sofistikovaným a svěžím dojmem a má zcela jedinečnou atmosféru.

Fotografie: Yevhenii Avramenko

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]