Žena vyrobila originální doplněk do domácnosti podle jednoduchého postupu

Nábytek z betonu je velmi netradiční, zejména je-li umístěn v interiéru, nabízí však nesporné výhody zejména s ohledem na jeho životnost a nosnost. Tento návod vám ukáže, jak si velmi jednoduše vyrobit krásný a dekorativní stolek s betonovou deskou, který se hodí především do zimních zahrad jako funkční úložná plocha pro věší květináče se vzrostlými rostlinami s působivým a na dotek příjemným efektem.

Výroba dekoračního betonové stolku na květiny

Výroba stolku (kvůli požadavkům tvrdnutí a hydratace cementu) trvá několik dnů, vaše trpělivost však bude odměněna bytelným a pevným kusem nábytku, kterému nevadí trochu vlhkosti a který dotvoří interiér krásným industriálním vzhledem.

Co je k výrobě stolku zapotřebí

Na výrobu stolku si připravte:

 • velký kus vlnité lepenky (musí být větší než zamýšlený průměr desky stolu)
 • horké lepidlo
 • lepící páska
 • cementovou směs
 • odřezky násad pro zahradní nářadí (stejně dlouhé)
 • smirkový papír
 • barvu
 • tmel
 • akrylový lak
 • sadu nástrojů (běžné jako jsou nůžky a štětce pro nanášení různých materiálů, i zednické)

Postup výroby stolku

Výroba stolku probíhá v několika chronologicky navazujících krocích, které zahrnují:

 1. Výroba formy na beton

Prvním krokem postupu je výroba formy. Ta se připraví z lepenky, z níž vystřihneme kruh (případně jiný tvar) o požadovaném poloměru a horkým lepidlem na něj připevníme okraj (pás vlnité lepenky) o výšce, která odpovídá zamýšlené tloušťce desky. Vnitřek formy důkladně oblepíme lepící páskou, aby bylo zabráněno pronikání cementové směsi do lepenky (deska by pak nešla odformovat).

 1. Zamíchání betonové směsi

Dle návodu umícháme betonovou směs a vylijeme ji do formy a zhutníme. Zhutnění je potřebné, aby se betonová směs dostatečně homogenizovala a správně rozložila po celém objemu formy. Beton hutníme poklepáváním po okraji a podkladu, na kterém forma leží. Ideální je vytvářet pravidelné vibrace, a to po nějakou dobu.

 1. Příprava noh stolu

Odřezky rovnoměrně umístíme do směsi tak, aby tvořily stabilní podporu a zajistíme jejich vzdálenosti dalším kusem lepenky (rámem), který je udrží v požadovaném rozmístění.

 1. Odformování a úprava povrchu

Beton musí nějakou dobu hydratovat, ideální je nechat stolek několik dnů na suchém místě. Po vytvrzení stolek odformujeme a betonový povrch desky začistíme smirkovým papírem a spodní stranu desky nabarvíme.

 1. Vyrovnání povrchu

Horní strana desky stolu nebude zcela vyrovnaná, proto je potřeba provést zarovnání tmelem tak, aby byla zcela vodorovná. Po zaschnutí tmelu naneseme barvu také na boční a svrchní stranu desky stolu.

 1. Úprava noh stolku

V poslední fázi provedeme obroušení a zalakování noh stolu akrylovým lakem.

Fotografie: mrs_ redhot

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]