Domov důchodců zněl pro čtveřici starých přátel nepřijatelně. Vybudovali si tak vlastní chatovou osadu

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Domov důchodců nezněl čtveřici starých přátel s jejich partnery jako dobré místo na stáří. A tak si postavili vlastní „komunitu“ u řeky.

Čtveřice starých přátel se svými drahými polovičkami se rozhodla, že nechce strávit důchodový věk v ponurém domově s pečovatelskou službou. Namísto toho se na tato odpočinková léta aktivně připravili a postavili si vlastní komunitní městečko. Jednotlivé domky dokonce i pronajímají.

Projekt Llano: strategie odchodu

Pod netradičním projektem The Llano Exit Strategy se skrývá celkem pět obytných domků a dále jeden dům se sdíleným společným zázemím. Název přitom odkazuje na jednu z posledních fází lidského života, tedy odchod do důchodu, a rovněž na lokalitu, kde se celá „osada“ nalézá. Jde konkrétně o desetiakrový pozemek blízko řeky Llano v americkém státě Texas.

S myšlenkou strávit důchod stranou veškerého dění, ale zato pohodlně, přišla čtveřice starých přátel. Ti společně zakoupili zmíněný pozemek a každý si zde postavil jeden minidomek. Kromě tohoto soukromého prostoru každého páru se však především scházející v centrální budově. Ta je zařízena kuchyní, jídelnou, prádelnou a také prostorným obývacím pokojem s televizí. Vizi důchodcům pomohl proměnit v realitu architekt Matt Garcia.

Dům pro trávení společného času

Pokud by snad z výše uvedeného nebylo na první pohled patrné, že důchodci jsou zastánci ochrany životního prostředí a udržitelného způsobu života, pak z jednotlivých minidomků to viditelné určitě. Ty jsou postaveny z plechu a dřeva a obsahují opravdu jen základní vybavení. Najdete tak v nich víceméně pouze ložnici s velkou postelí, kompletně zařízenou koupelnu a menší posezení na verandě. Veškeré další vybavení, které je k bydlení potřeba, důchodci sdílejí ve společném domku.

Ze života v autobusu do starého karavanu: Starší dáma je milovníkem netradičního bydlení

Vzhledem k tomu, že přátelé důchodového věku si i nadále užívají život naplno, svou osadu prozatím neobývají trvale. Nicméně aby byla dobře využita, rozhodli se ji ve volných obdobích nabídnout na Airbnb. Na větší oslavy pro soukromou společnost lze vyhradit celý areál, rovněž lze ale objednat pouze jednotlivé domky.

Zdroj: Inspired Stories

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]