Starý autobus žena změnila na prostorné a zároveň útulné bydlení

Jessie Lipskinová sice toužila po vlastním bydlení, ale měla o něm jiné představy než většina z nás. Neměla zájem o již hotový krásný dům nebo prostorný byt, ale chtěla si svůj prostor vytvořit sama. Když nakupovala na jednom z největších světových online nákupních portálů, narazila na autobus typu 1966 GMC, kteří fanoušci filmů mohou znát z filmu „Nebezpečná rychlost“ z roku 1994, ve kterém ho řídil známý herec Keanu Reeves.

Jessie s koupí autobusu neváhala. Tento moment byl počátkem neuvěřitelného tři roky trvajícího projektu, kdy se věnovala tomu, aby starý dopravní prostředek přeměnila na jedinečný obytný vůz. Výsledek jejího snažení je vskutku ohromující a odráží úsilí, se kterým na projektu pracovala. Jesii nešlo jen o to, aby si vytvořila unikátní obytný prostor, ale bylo pro ni důležité, aby odrážel její životní styl šetrný k životnímu prostředí.

Pokud se díváte na fotografie autobusu z doby, kdy jej Jessie koupila, musíte mít velkou představivost, abyste v něm dovedli vidět to, co v něm ona viděla už tehdy – jeho potenciál k přeměně na něco mimořádného.

Úskalí a specifika projektu

Když se majitelka pustila do vytváření svého nového domova, první velkou výzvou bylo získat ty správné pomocníky, kteří by udělali specializované práce. Jessie je sice nadšený kutil, ale neměla žádné zkušenosti např. s

  • rozvody elektřiny
  • instalatérskými pracemi a
  • tesařskými pracemi, které byly pro její projekt nezbytné

Pro Jesii bylo velkou výzvou brát neustále v úvahu to, jak specifický je prostor autobusu ve srovnání s domem, např. jak má atypicky řešená okna, kterým se musí podřídit úpravy interiéru vozu. Bylo nutné počítat rovněž s tím, že se bude jednat o mobilní dům, který bude jezdit i po cestě. To byla výzva zejména pro tesaře.

Výsledek vás doslova dostane

Pokud jde o výsledek intenzivní práce na obytném autobusu, je velkolepý a zaujme již zvenčí, a to malbou. To největší překvapení však čeká případné návštěvníky až uvnitř. Jessie od začátku budovala prostor k bydlení, a proto interiér mnohem více připomíná útulný byt než dopravní prostředek, k čemuž přispělo také pečlivé kombinování materiálů i barev.

To je asi nejvíce patrné v ložnici, která je vybavena dokonce i malou knihovnou. Pozoruhodné je využití interiéru autobusu pro potřebný úložný prostor, kterého je tam více, než byste čekali. Najdete tam dokonce i poměrně prostorný šatník.

Ačkoliv by se tak zvenku zdát nemuselo, autobus nabízí veškeré pohodlí, které si moderní život žádá. Kromě obytného prostoru má funkční kuchyň s velkou lednicí s mrazákem, nechybí zde ani velký kuchyňský dřez a moderní sporák. Součástí bydlení je samozřejmě také koupelna s velkým sprchový koutem. No, není to nádhera bydlet ve vlastním domě na kolečkách?

Fotografie: Jessie Lipskin

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]