Cena stavebního povolení pro pořízení studny vzroste o 3000 %. Důvodem je překlasifikace

Fotografie: Depositphotos

Doposud ti, kdo se rozhodli si pořídit na svém pozemku studnu, museli uhradit poplatek za povolení stavby 300 Kč. Nově to bude mnohem víc.

Se změnou stavebního zákona dochází i ke změnám některých poplatků, které souvisí s vydáním stavebního povolení. To není nutné jenom pro stavění rodinného domku nebo garáže či jiné takové stavby, ale třeba také studny. A právě za ni si připlatíme nejvíc.

Rekordní navýšení

Od ledna 2024 platí nový stavební zákon pod č. 283/2021 Sb., dostupný na portálu ZákonyProLidi. O některých změnách ve stavebním zákoně, které vešly v platnost, jsme psali už dříve na BydlímeÚtulně. Zdá se ale, že není všem změnám konec. Od 1. července 2024 dojde k enormnímu zdražení stavebního povolení. Za povolení stavby rodinného domu nebo garáže se tak bude hradit namísto původních 1 000 Kč rovných 5 000 Kč. A u studní je to ještě víc.

Studny byly překlasifikovány do kategorie ostatních staveb, což katapultovalo cenu stavebního povolení o více než 3 000 procent, jak vypočítal portál CNNPrimaNews. Reálně to tak znamená, že původní poplatek, který činil pouhých 300 Kč, bude od července 10 000 Kč. Studny přitom v posledních letech kvůli velkému suchu představují řešení pro mnoho oblastí, kde je vody nedostatek či ji tam nelze zavést.

Za kácení stromů na vlastní zahradě hrozí vysoké pokuty. Může jít až o 100 000 Kč

Vaše osobní zásobárna vody

Studny slouží jak k zalévání zahrad, tak na některých místech nahrazují v mnoha aspektech městskou vodu. Studniční voda se dá používat ke splachování, ale v případě pořízení čističky vody i normálně k pití a třeba sprchování. Už ale jen její pořízení vychází na nemalé peníze, jak poznamenává portál KomunálníEkologie. Vlastní zdroj vody v čase klimatických změn ale představuje nemalou výhodu, rovněž návratnost je opravdu vysoká.

Studna v obci Munice
Fotografie: Uživatel Czeva / Creative Commons / CC BY-SA

Rozdílnost pořizovacích nákladů závisí v prvé řadě na tom, pro jakou studnu se rozhodnete. V posledních letech si více příznivců získávají studny vrtané – vyjdou levněji, mohou jít do větší hloubky, a tím na povrch dostat kvalitnější spodní vodu. Naproti tomu kopané studny, které jsou náročnější na samotné provedení a nejdou tak hluboko, ale obvykle platí za větší zdroj vody. Ve výsledku za obě varianty na stavebním úřadě ale zaplatíte stejně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*